توافق احیای برجام قیمت دلار را به چند می‌رساند؟

معامله‌گران بازار ارز با خوش‌بینی نسبت به بازار ارز، مذاکرات برجام را اصلی‌ترین عامل کاهش قیمت دلار می‌دانند، اما این که تنها اخبار خوش تا کجا بتواند قیمت دلار را کنترل کند نیز محل سوال جدی است و به نظر می‌رسد در نهایت بازار برای حفظ تعادل و ادامه روند کاهشی خود به چیزی بیش از تنها اخبار خوش و رایزنی‌ها مثبت رسیده از وین نیاز دارد.

دلار و سکه برای بخش بزرگی از شهروندان همواره محل اتکای جدی بوده و حتی یکی از اصلی‌ترین ارکان سرمایه‌گذاری نیز در سال‌های اخیر محسوب می‌شده است. با خبر‌های رسیده از مذاکرات وین برای احیای برجام در حال رخ دادن است به نظر می‌رسد این دو بازار اصلی سرمایه در ایران نیز دچار نوسان جدی شده‌اند.

قیمت دلار در حالی روز شنبه مرز مقاومتی ۲۹ هزار تومان را سعی می‌کرد حفظ کند که در نهایت با شکست این مرز مقاومت در دلار هرات بود که در ظهر روز یکشنبه مرز مقاومت دلار در تهران نیز شکست و دلار آزاد بالاخره به کانال ۲۸ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

به نظر می‌رسد که آن چه در نهایت باعث ریزش دلار در بازار تهران شد و بالاخره این ارز از کانال ۲۹ هزار تومان عقب‌نشینی کرد، از دست رفتن کانال ۲۹ هزار تومان در بازار هرات بود. در نتیجه حدود ۱۱ صبح روز ۳۰ مرداد بود که معامله‌گران بازار ارز در تهران ترجیح دادند که آنان نیز با توجه به یکی از بازار‌های اصلی تامین ارز ایران دلار آزاد را در کانال ۲۸ هزار تومان معامله کنند.

 

آنچه در نهایت منجر به از دست رفتن کانال ۲۹ هزار تومان برای دلار در هرات و تهران شد اخبار مربوط به برجام بوده است. یکی از جدیدترین و مهم‌ترین خبر‌ها در این‌باره نیز نقل رسانه‌های آمریکایی بود که ایران بالاخره از درخواست خود برای حذف نام سپاه و شرکت‌های تابعه اقتصادی این مجموعه از لیست تحریم‌ها صرف‌نظر کرده است.

این اخبار در حالی منتشر می‌شد که هم زمان با آن مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی نیز گفته است که «در چند ماه اخیر بار‌ها گفته‌ام که حذف نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا هرگز پیش‌شرط یا خواسته‌ای کلیدی نبوده است.»

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی به ادعای «سی.ان.ان» مبنی بر این که «ایران در مذاکرات وین خواستار حذف نام سپاه از لیست تروریستی آمریکا شده»، واکنش نشان داده و گفته «در چند ماه اخیر بار‌ها گفته‌ام که حذف نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا هرگز پیش‌شرط یا خواسته‌ای کلیدی نبوده است. ایران هم خیلی راحت نام سنتکام (نیرو‌های آمریکا در خاورمیانه) را در لیست تروریستی خودش نگاه می‌دارد ولی اگر آمریکا نیاز دارد تا با گفتن این موضوع به توافق مقبولیت ببخشد به خودشان ربط دارد.»

این سخنان مرندی هر چند که تاکید بر عدم نام سپاه در مذاکرات برجام دارد، اما در مجموع اخبار رسیده از مذاکرات نشان می‌دهد که احتمال رسیدن طرفین به توافق بیشتر از همیشه است و همین مسئله شاید منجر به کاهش چشمگیر قیمت دلار در بازار آزاد شده است. این در حالی است که پس از سقوط دلار در بازار‌های تهران و هرات به کانال ۲۸ هزار تومان، دلار مرز مقاومت روی کانال ۲۹ هزار تومان را در سلیمانیه نیز از دست داده و در بازار سلیمانیه نیز هر دلار در معاملات پشت خطی با کاهش چشمگیر همراه شده و به کانال ۲۸ هزار تومان سقوط کرده است.

اکنون، اما از بازار خبر می‌رسد که بر اساس مشاهدات، هر دلار آمریکا تا ظهر روز ۳۰ بهمن ماه، تا حدود ۲۸ هزار و ۹۵۰ تومان معامله می‌شود. این در حالی است که در صرافی ملی قیمت فروش دلار اکنون روی رقم ۲۸ هزار و ۲۰ تومان و قیمت خرید دلار از مردم ۲۷ هزار و ۷۴۱ تومان است. هم‌چنین قیمت فروش یورو نیز حدود ۲۹ هزار و ۱۵ تومان و قیمت خرید یورو نیز حدود ۲۸ هزار و ۷۲۶ تومان اعلام شده است.

معامله‌گران بازار ارز با خوش‌بینی نسبت به بازار ارز، مذاکرات برجام را اصلی‌ترین عامل کاهش قیمت دلار می‌دانند، اما این که تنها اخبار خوش تا کجا بتواند قیمت دلار را کنترل کند نیز محل سوال جدی است و به نظر می‌رسد در نهایت بازار برای حفظ تعادل و ادامه روند کاهشی خود به چیزی بیش از تنها اخبار خوش و رایزنی‌ها مثبت رسیده از وین نیاز دارد.

کاهش قیمت دلار در بازار تهران در حال رخ می‌دهد که درهم نیز امروز با ۲۵۰ تومان کاهش یک کانال عقب‌نشینی کرد. برخی از فعالان بازار ارز معتقد هستند که حتی همین کاهش حواله برای خرید درهم در نهایت منجر به کاهش قیمت دلار نیز شده است چرا که امروز درهم هم پای دلار در بازار عقب‌نشینی کرد و بالاخره نیز نتوانست مرز مقاومتی را حفظ کند و ناچار به تغییر کانال نیز شد.

از سوی دیگر کاهش چشمگیر قیمت سکه و طلا در بازار‌های داخل و جهانی را نیز دلیلی مضاعف برای کاهش قیمت دلار می‌دانند. به نظر می‌رسد مجموع عوامل در کنار هم موجب کاهشی شدن قیمت دلار در کشور شده است چنانکه حتی برخی معامله‌گران کمی بدبینانه پیش‌بینی می‌کنند دلار در روز‌های آتی ممکن است تا مرز ۲۵ هزار تومان نیز عقب‌نشینی کند.

باید توجه کرد که سکه در حالی امروز تا کانال ۱۲ میلیون عقب‌نشینی کرده است که در هفته‌های گذشته تا مرز ۱۵ میلیون رقم ان پیشروی کرده بود، اما به نظر می‌رسد تاثیر خبر‌های مثبت درباره احیای برجام از وین منجر به کاهش قیمت‌ها در این بازار نیز شده است. حال شاید بتوان بهتر تصور کرد که در نهایت با دیده شدن دود سفید از هتل کوبورگ وین چقدر می‌توان به کاهش قیمت‌ها در این بازار امیدوار بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا