واردات ۹ میلیون دلار کالای ممنوعه با نام سایر!

با وجود ممنوعیت واردات الکل اتیلیک، اما در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۹ میلیون دلار این کالا‌ها به کشور وارد شده است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  اخیرا گمرک ایران آمار واردات ۸ ماه نخست امسال را در پرتال رسمی خود منتشر کرده که در این آمار کالا‌های وارداتی به چشم می‌خورد که هیچ نیازی به واردات آن‌ها نیست و توان تولیدی‌های ایرانی تمام نیاز داخل را بر طرف می‌کند.

همچنین در این بین کالا‌هایی به کشور وارد شده اند که پیش از امسال واردات آن‌ها ممنوع اعلام شده بود به عنوان مثال در آخرین لیست منتشره از سوی گمرک، واردات الکل اتیلیک به چشم می‌خورد این در حالی است که این کالا در لیست کالا‌های ممنوع ورود به کشور وجود دارد.

لیست کالا‌های ممنوع برای واردات در حالی تنظیم شده که کارشناسان نهاد‌های مختلف دولتی و خصوصی تشخیص داده اند هیچ نیازی به دلیل توان‌های داخلی، به واردات کالای مورد نظر وجود ندارد. پس ورود آن از کشور‌های دیگر می‌تواند به بخش تولید و توزیع کشور ضربه وارد کند.

در ۸ ماه نخست امسال بیش از ۹ میلیون دلار الکل اتیلیک با حجم ۶ هزارو ۱۵۵ تن و ارزش ریالی ۲۸۹ میلیارد و ۵۹ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۸۰ ریال از ۱۰ کشور از جمله بلاروس گرجستان و روسیه به کشور وارد شده است.

این واردات ممنوعه در حالی است که حجم زیادی از آن در مناطق ویژه اقتصادی ترخیص شده است پس بدان معناست که افرادی سودجو از این مناطق سوء استفاده کرده و اقدام به واردات کالا‌های ممنوعه می‌کنند و کالا نهایتا وارد مناطق دیگری از کشور می‌شود و به فروش می‌رسد.

بر اساس این گزارش، شاید این ۹ میلیون دلار در نگاه اول در مقایسه با واردات‌های پر حجم دیگر کم به نظر برسد، اما می‌تواند سرمایه قابل توجهی برای راه اندازی واحد تولیدی باشد.

نکته قابل توجه این واردات این جاست که این کالا‌های وارد شده در لیست ممنوعیت‌های وارداتی با نام سایر درج شده اند و شاید به همین دلیل است واردات این کالای ممنوعه به راحتی صورت گرفته است.

لیست کالا‌های ممنوعیت واردات:
واردات ۹ میلیون دلار کالای ممنوعه با نام سایر!
حجم وارد شده در ۸ ماه نخست امسال:
واردات ۹ میلیون دلار کالای ممنوعه با نام سایر!
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا