سرانجام کمک ۱۲ میلیونی ژاپن به ایران برای کنترل آلودگی هوا

موسسه همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) گفت: دولت ژاپن قراراست رقمی حدود ۱۲ میلیون دلار تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط با آلودگی هوا را در اختیار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران قرار دهد.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  محمدعلی نجفی مدیر پروژه‌های جایکا درباره ششمین جلسه کمیته مشترک هماهنگی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و موسسه همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) اظهارداشت:این برنامه با حضور کارشناسان دو طرف و ناظرانی از سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست به‌صورت برخط برگزار شد.

وی افزود: در ابتدای جلسه گزارشی از پیشرفت پروژه‌های مشترک باوجود مشکلات ناشی از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ و تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه شد.

 مدیر پروژه‌های جایکا ادامه داد: شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از دو بعد با موسسه همکاری‌های بین‌المللی ژاپن همکاری می‌کند. همکاری‌های فنی جهت ظرفیت‌سازی کنترل آلودگی هوای تهران یکی از این پروژه‌های مشترک است که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و قرار بود که تا سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.

مدیر پروژه‌های جایکا در ادامه با بیان اینکه به علت شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های آمریکا علیه ایران این پروژه به‌تعویق افتاد، تصریح کرد: از این‌رو قرار شد مهلت این پروژه یکسال دیگر تمدید شود. همچنین برنامه فاز سوم و نهایی این پروژه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نجفی با اشاره به اینکه دیگر پروژه مشترک شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و جایکا پروژه اعطای وام بلاعوض است که براساس آن مقرر شده که دولت ژاپن معادل رقمی حدود ۱۲ میلیون دلار تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط با آلودگی هوا را در اختیار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران قرار دهد گفت: این پروژه به‌دلیل تحریم‌ها هنوز شروع نشده است.

مدیر پروژه‌های جایکا در پایان ضمن اشاره به اینکه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و جایکا در این جلسه بر ادامه همکاری‌‌ها تا رسیدن به نتایج علمی تاکید کردند، اظهار امیدواری کرد که بعد از رفع تحریم‌ها این پروژه نیز بتواند آغاز شود.

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا