ضرر صدها میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا از جدا شدن از چین

اتاق بازرگانی آمریکا اعلام کرد اگر سرمایه گذاری در چین نصف شود یا دو کشور تعرفه های بیشتری علیه یکدیگر اعمال کنند، شرکت‌های آمریکایی و به طور کلی اقتصاد این کشور می‌تواند صدها میلیارد دلار متضرر شوند.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  به نقل از رویترز، اتاق بازرگانی آمریکا در جدیدترین مطالعات خود اعلام کرد: اگر سرمایه‌گذاری در چین نصف شود یا دو کشور تعرفه‌های بیشتری علیه یکدیگر اعمال کنند، شرکت‌های آمریکایی و به طور کلی اقتصاد این کشور می‌تواند صدها میلیارد دلار متضرر شوند.

این گروه تجاری اعلام کرد، اگر سرمایه گذاران آمریکایی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) را در چین به نصف کاهش دهند، سود سالانه سرمایه آنها می‌تواند تا 25 میلیارد دلار کاهش یابد.

بر اساس گزارشی که هزینه‌های احتمالی جداسازی این دو اقتصاد بزرگ از یکدیگر را بررسی می‌کند، کاهش سرمایه‌گذاری آمریکا در چین به نفع رقبای آمریکاست و در عین حال، تولید ناخالص داخلی آمریکا ضرر بی سابقه 500 میلیارد دلاری را شاهد خواهد بود.

اتاق بازرگانی آمریکا اعلام کرد: «جدا کردن این دو اقتصاد بزرگ از یکدیگر بسیار پرهزینه خواهد بود. با این حال، این مطالعات نشان می‌دهد که جداسازی کامل و همه جانبه دیگر غیرقابل تصور است.»

توافق تجاری آمریکا و چین، تمامی تعرفه‌هایی که در جریان جنگ تجاری دو کشور وضع شد را حذف نکرد. بر اساس اعلام اتاق بازرگانی آمریکا، اگر روابط دو کشور بدتر شود و تعرفه‌های 25 درصدی بر تمام تجارت های دو طرفه اعمال شود، می‌تواند به خسارت سالانه 190 میلیارد دلاری برای اقتصاد امریکا تا سال 2025 منجر شود.

این مطالعات نشان می‌دهد که یک جداسازی کامل بر جریان سفرهای مردم تاثیر خواهد گذاشت و بر درآمدهای حاصل از گردشگری و آموزش نیز خسارت می‌زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا