گزارش تحولات اساسی در شرکت شاهد

شرکت شاهد با سرمایه ثبت شده ۴۰۰ میلیارد تومانی به عنوان یک هلدینگ در حوزه‌های بازار سرمایه، بازرگانی، ساختمانی و کشت و صنعت، طی چند ماه اخیر تحول گسترده‌ای در ساختار خود بوجود آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شرکت شاهد به عنوان یک هلدینگ که در حوزه‌های بازار سرمایه، بازرگانی، ساختمانی و کشت و صنعت فعال است طی چند ماه اخیر تحول گسترده‌ای در ساختار و مدیران انجام داده است.

به بهانه افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف مصاحبه‌ای با مدیرعامل این شرکت که در سه ماه گذشته سکان هدایت این شرکت را عهده دار شده است، داشتیم تا از برنامه‌ها و تغییرات گسترده این شرکت جویا شویم.
شرکت شاهد با سرمایه ثبت شده ۴۰۰ میلیارد تومانی در سال گذشته مالی در حدود ۱۲۰ میلیارد سود ساخته بود که در دوره ۹ ماهه امسال بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان شده است.
جناب آقای دکتر فتحی پور که از مدیران بلند پایه و با سابقه اقتصادی کشور هستند ایشان سابقه سه دوره نمایندگی مجلس و ۷ سال ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را در رزومه دارد و همچنین به عنوان مدیر عامل شرکت ایران ترانسفو، هیأت مدیره بانک صادرات و مدیر عامل شرکت ساختمانی سپهر به ایفای مسئولیت پرداخته است.
– لطفاً توضیحاتی درباره برنامه‌های شرکت بفرمائید:
با سلام خدمت شما و همچنین سهامداران شرکت شاهد و سایر فعالان بازار سرمایه.
-شرکت شاهد با قدمتی در حدود ۳۵ سال برای خدمت به خانواده معظم شهدا تاسیس شد و به دلیل بهره‌مندی از عنوان شاهد و ذینفع بودن خانواده‌های معظم شهدا در آن برای تمامی اقشار جامعه دارای حرمت و ارزش است و همه برای خدمت به شرکت و ادای دین به این عزیزان مشتاق و آماده‌اند و این بزرگترین ظرفیت بالقوه برای یک شرکت است و ما در صدد هستیم که از این ظرفیت‌ها برای ایجاد ارزش افزوده و خدمت به سهامداران و اقتصاد کشور نهایت استفاده را ببریم.
در طی سه ماه اخیر که سعادت خدمت به خانواده معظم شاهد را داشته‌ام، تمام توان و اعتبار خویش را برای ادای دین به این عزیزان به میدان آورده‌ام و امیدوارم که عنایت خداوند در این راه یاریگرمان باشد. در مدت مذکور با بررسی‌های انجام گرفته و نیاز شرکت، اصلاحات ساختاری و مالی بزرگی در شرکت شروع شده است. این تغییرات در جهت بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه شرکت و همچنین رفع مشکلات و برای خلق ثروت پایدار در شرکت لازم و ضروری بود.
در این مدت با جذب مدیران توانمند و همچنین اصلاح فرآیندها، برنامه‌های عملیاتی متعددی را طراحی و اجرا کرده‌ایم.
اولین اقدام ما در شرکت در شروع کار مطالعه شرایط کنونی شرکت و طراحی یک برنامه استراتژیک برای شرکت بود. در این راه یک برنامه جامع سه ساله طراحی و تدوین شد و تمامی اقدامات شرکت باید بر اساس آن و برای نیل به اهداف طراحی شده انجام گیرد. این برنامه کمک شایانی جهت ایجاد ارزش پایدار و سودآوری مستمر و همچنین زمان بندی جریانات نقد لازم برای تکمیل پروژه‌ها خواهد کرد. با اجرایی شدن این برنامه در سه سال آتی جریانات نقدی قابل اتکایی وارد شرکت شده و جهت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل و تعریف پروژه‌های موجود و جدید استفاده خواهد شد.
در راستای همین برنامه‌ها هیأت مدیره محترم شرکت تمرکز بر پنج حوزه کاری شامل ۱- املاک و ساختمان، ۲- بازرگانی، ۳- مالی و بازار سرمایه، ۴- کشت و صنعت و ۵. انرژی را در دستور کار قرار داده و فعالیت‌های شرکت شاهد در این حوزه‌ها به صورت متمرکز در شرکت‌های تخصصی دنبال خواهد شد. این هدف با ایجاد، تقویت و تجمیع شرکت‌ها صورت می‌پذیرد.
در این راه با تقویت دو شرکت سرمایه گذاری سعدی و فرآوری و ابنیه شاهد، این دو به عنوان دو شرکت بزرگ و تاثیر گذار مالی و ساختمانی فعالیت خود را گسترش خواهند داد و مقدمات ورودشان به بازار سرمایه در سال آینده انجام خواهد شد.
– شرکت سرمایه گذاری سعدی قرار است پس از انجام دو مرحله افزایش سرمایه، با سرمایه ثبت شده‌ای بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان و با ایجاد گروه خدمات بازار سرمایه، به صورت تخصصی برای بهره‌مندی از فرصت‌های این حوزه در خدمت شرکت شاهد باشد.
– شرکت فرآوری و ابنیه شاهد نیز که هم اکنون پروژه‌های متعددی را در این زمینه در حال اجرا دارد، با تملک و تجمیع تمامی املاک شرکت شاهد در این حوزه و افزایش سرمایه سنگین و تغییر ساختار به عنوان یک شرکت بزرگ ساختمانی در بورس حضور می‌یابد.
– در حوزه بازرگانی و خدمات نیز ما مالک شرکت بازرگانی شاهد هستیم که در بخش‌های مختلف و متعددی در حال فعالیت می‌باشد و با انتصاب مدیران جوان و پر انرژی و بازخوانی ماموریت‌ها در صددیم بیش از پیش برای بهره برداری از ظرفیت‌های این حوزه کوشا باشیم.
– در حوزه نفت و گاز و انرژی نیز تمامی فعالیت‌های این حوزه در شرکت هرمز انرژی متمرکز خواهد شد و برنامه‌های جامعی در این زمینه برای ورود و گسترش فعالیت در این زمینه در حال اجرا و مطالعه است و این حوزه به دلیل مزیت اقتصادی کشور در برنامه‌های توسعه‌ای شرکت شاهد جایگاه ویژه‌ای دارد و با برنامه‌ریزی صورت گرفته و اقدامات مهمی که در دست اجراست، در آینده نزدیک خبرهای خیلی خوبی از این شرکت برای سهامداران شرکت شاهد خواهیم داشت.
– در حوزه کشت و صنعت که برنامه ایجاد یک هلدینگ بزرگ و تاثیرگذار را در این زمینه داریم، و قرار است از مزرعه تا سفره را شامل شود، در زمینه تولید، فرآوری، بسته بندی و پخش و فروش محصولات کشاورزی و غذایی فعالیت خواهیم کرد. در این راه در حال ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای شاهد هستیم و اولین شعبه از این مجموعه در اواسط اسفندماه سال جاری در تهران و در فضایی بالغ بر ۲۵۰۰ متر مربع افتتاح خواهد شد و امیدواریم با گسترش سریع آن در تمامی نقاط کشور حضور پر رنگ و موفقی در این زمینه داشته باشیم. در ادامه در این زمینه به دلیل مالکیت اراضی زراعی متعددی در سراسر کشور تلاش خواهیم کرد در حوزه تولید و فرآوری محصولات کشاورزی به عنوان یک مجموعه تاثیر گذار حضور پیدا کنیم. این حوزه به دلیل ایجاد ارزش افزوده بالا و ایجاد اشتغال پایدار و فراوان می‌تواند خدمت شایانی به ذینفعان شرکت و اقتصاد ملی داشته باشد.
پروژه‌های در دست اجرا:
شرکت شاهد با توجه به در اختیار داشتن املاک مرغوب و با ارزش در سراسر کشور، برنامه‌های جامعی برای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در حوزه املاک دارد.
در سه ماهه اخیر تمام تلاش مدیران شرکت در جهت فعال سازی پروژه‌های در دست اجرا و تعریف پروژه‌های جدید معطوف بوده است و تا حد ممکن با جلوگیری از خام فروشی، در صددیم که با فرآوری املاک موجود تمام ارزش افزوده در شرکت باقی بماند.
برای حل و فصل مشکلات موجود نیز جلسات متعددی با مدیران و مسئولان بلندپایه کشوری و لشگری انجام گرفته است. دیدار و جلسات متعدد با چندین استاندار محترم در همین راستا بوده است و موجب تعریف پروژه‌های متعدد و حل و فصل بسیاری از مشکلات و موانع شده است. که به معرفی برخی از پروژه‌ها و ارزش افزوده‌ای که پیش بینی می‌شود برای سهامداران محترم شرکت شاهد ایجاد کنند، اشاره می‌کنم.
– پروژه کن با مساخت عرصه ۸۸۰۰ متر قرار در ۱۲ طبقه و مساحت قابل فروش بیش از ۵۰ هزار متر مربع که بالغ بر ۲,۰۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده خواهد داشت از پروژه‌های شاخص شرکت در این حوزه است.
– پروژه شهرک ناز کرج با مساحت ۱۵۰ هزار متر مربع که برنامه ایجاد باغ ویلا در آن در مرحله طراحی و برنامه‌ریزی است و بالغ بر ۱۰۰ ویلا ۱۰۰۰ متری را شامل می‌شود و امیدواریم که بیش از ۱,۰۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد نماید از دیگر پروژه‌های در دست اقدام شرکت است.
– پروژه شهرک ویلایی جلفا که مشتمل بر ۱۲۵ ویلا در ۱۶ هکتار است و پیش بینی می‌شود بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کند، در ماه گذشته کلنگ خورده و فعالیت‌های اجرایی آن آغاز شده است.
– پروژه افرا ظفر که در زمینی به مساحت ۱۱۵۰ متر مربع در محله ظفر در دست احداث است و ارزش افزوده‌ای بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان ایجاد خواهد کرد.
– پروژه صدف کیش که در زمینی به مساحت ۲۵۲۰ متر مربع و زیر بنای مفید ۸۲۸۰ متر در حال اجراست.
– پروژه منطقه ویژه اقتصادی نمین که بالغ بر ۲۰۰۰ هکتار است و در فاز ۱ در حدود ۴۵۰ هکتار را در بر می‌گیرد از برنامه‌های در حال اجرای شرکت است و زیر ساخت‌های مورد نیاز در حال ایجاد و در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در آن پیش بینی شده است.
پروژه‌های یاد شده تنها در شرکت مادر و شرکت‌های تابعه ۱۰۰ درصدی در حال اجرا می‌باشند و این در حالی است که ما در شرکت عمران و توسعه شاهد که مالکیت ۷۰ درصدی آن را داریم و سهام آن در فرابورس ایران در حال معامله است، پروژه‌های متعددی را در سراسر کشور در حال اجرا و برنامه‌ریزی داریم و املاک و مستغلات متعدد و با ارزشی در این شرکت وجود دارد و در سه ماهه اخیر اقدامات متعدد و نتایج خوبی را در زمینه اجرا و حل و فصل مشکلات آن انجام داده‌ایم و ماه پیش نیز با انتصاب یک مدیر عامل جدید و پر انرژی که از فرزندان برومند خانواده معظم شاهد است، امید داریم که این شرکت بتواند با تسریع پروژه‌های موجود و تعریف پروژه‌های ارزشمند به خلق ارزش پایدار برای شرکت کمک کند.
اهم اقدامات انجام گرفته در سه ماه اخیر در شرکت شاهد:
۱- تشکیل کمیته تخصصی رصد و پایش بازار سرمایه و به کارگیری افراد متخصص، خبره، حرفه‌ای و صاحب نظر کشور در شرکت شاهد و برگزاری جلسات هم اندیشی جهت بررسی شرایط بازار سرمایه و ارائه راه کارهای مفید جهت حمایت از آن قیمت سهام شرکت شاهد
۲- اصلاح ساختار سازمانی شرکت شاهد و ایجاد واحد تخصصی روابط عمومی به منظور شفافیت عملکرد و اطلاع رسانی به جامعه هدف به صورت شیشه‌ای از کلیه اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته
۳- تشکیل مدیریت طرح و برنامه با ماموریت تمرکز بر توسعه برنامه‌ریزی در سطح شرکت شاهد و شرکت‌های زیر مجموعه
۴- تشکیل کمیته سرمایه گذاری و ریسک با حضور واحدهای مرتبط و توسعه فرآیند تدوین و ارزیابی طرح‌ها
۵- تشکیل کمیته فنی جهت پیشبرد پروژه‌ای عمرانی
۶- تقویت کمیته حسابرسی با جذب نیروهای متخصص و کارآمد و گسترش فعالیت کمیته حسابرسی بر اساس قانون حاکمیت شرکتی
۷- برگزاری جلسات شورای مدیران با حضور کلیه مدیران عامل شرکت‌های تابعه و مدیران ستادی به صورت هر دو هفته یکبار با هدف بررسی عملکرد شرکت‌ها در اجرای سیاست‌های ابلاغ شده و فعالیت‌های عملیاتی و جلوگیری از انحرافات احتمالی و دریافت برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته ایشان و ابلاغ دستور کار جلسات و پیگیری مداوم آن
۸- بازدید از کلیه شرکت‌های تابعه و گزارش‌گیری از برنامه‌ها، عملکرد و اهداف شرکت‌ها با هدف ممانعت از خام فروشی، عملیاتی کردن پروژه‌ها و جلوگیری از فعالیت در زمینه‌های غیر تخصصی و هدایت به فعالیت در زمینه مندرج در اساسنامه
۹- فعال سازی مدیریت امور حقوقی و یکپارچه سازی و تمرکز کلیه پرونده‌های گروه شاهد در واحد مزبور با هدف افزایش کارایی و در الویت قراردادن بررسی و پیگیری پرونده‌های مهم
۱۰- با توجه به عدم دریافت سند مالکیت و مجوز فعالیت بابت ۴۶ هکتار از اراضی متعلق به شرکت در جلفا، اقدامات لازم در این خصوص طی سفری به منطقه آزاد ارس انجام و سند ۱۶ هکتار از اراضی مذکور با طراحی کاربری باغ ویلا اخذ و توسط شرکت فرآوری و ابنیه شاهد در حال اجراست.
۱۱- برنامه‌ریزی مدون برای انجام فعالیت‌های بازرگانی با هدف سودآوری کلان برای شرکت شاهد
۱۲- تصمیم‌گیری جهت انجام اقدامات اولیه برای گسترش فعالیت شرکت اسپید شاهد برای تهیه داروهای تک نسخه‌ای و مرکب
۱۳- دریافت نمایندگی واردات قطعات اورتز / پروتز برای جانبازان و معلولین محترم از کشور آلمان (توسط شرکت اسپید شاهد)
۱۴- بررسی و بازنگری طرح پروژه بهداشت چمستان به منظور ایجاد ارزش افزوده اقتصادی پروژه
۱۵- انجام اقدامات مقتضی جهت تسریع در اجرای فعالیت عملیاتی پروژه ساختمان اداری و تجاری گلریز با زمین ۵۱۲ متری و زیربنای ۵۶۶۰ متر مربع تجاری اداری
۱۶- اقدام به تغییر کاربری برای احداث شهرک مسکونی ۱۷ هکتاری لوله سازی اهواز
۱۷- انجام نشست هم اندیشی اقتصادی پروژه‌ای با استاندار محترم اردبیل و هیئت همراه با هدف بررسی شرایط همکاریهای اقتصادی و پیشبرد پروژه‌های اجرائی گروه شاهد که با مذاکرات به عمل آمده و موافقت استاندار اردبیل مقرر گردید جهت پیشبرد سریع‌تر پروژه منطقه ویژه اقتصادی نمین مبلغ ۲۱ میلیارد تومان برای راه آهن و ۱۰ میلیارد تومان برای تأمین برق آن منطقه اعتبار اختصاص داده شد و موافقت و تخصیص آن هم از معاونت برنامه و بودجه اخذ گردید.
همچنین با مساعدت استاندار اردبیل کد گمرکی برای منطقه ویژه اقتصادی نمین اخذ خواهد گردید و در خصوص اجرائی نمودن پروژه ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی برای جامعه هدف در استان اردبیل توسط کارگزاری شرکت شاهد با وزارت راه و شهرسازی توافقاتی حاصل گردید.
۱۸- تفاهم نامه دو جانبه همکاری مشترک با هدف توسعه و ترویج استانداردهای ملی در پروژه‌های کشاورزی و دامپروری بین شرکت شاهد و استانداری مازندران در نشست با استاندار مازندران با موضوع همکاری در اجرای پروژه احداث گلخانه صیفی‌جات (هیدرو یونیک)، پروژه احداث دام سنگین و سبک نژاد نو به مساحت ۴۰۰ هکتار و پروژه زراعت چوب به مساحت ۵۰ هکتار تهیه و جهت امضاء در جلسه آتی استانداری مازندران مطرح خواهد گردید. همچنین با مساعدت استاندار محترم مازندران و پیرو دستورات ایشان به مدیران استانداری، مقرر گردید مسائل و مشکلات موجود در خصوص سرمایه گذاری شرکت شاهد در بخش‌های مختلف و شرکت‌های تابعه با اولویت شرکت عمران و بهداشت چمستان در منطقه چمستان با اقدام عاجل حل و پروژه‌های در دست، اجرائی گردد.
۱۹- بازدید میدانی از سایت‌های عملیاتی شرکت هرمز انرژی در بندرعباس و نشست با آقای دکتر فریدون همتی استاندار محترم هرمزگان که منجر به کسب نتایج ذیل گردید:
– حل موضوع صدور مجوز و رفع موانع فعالیت سایت مخازن S.T.C متعلق به شرکت شاهد با قید فوریت با هدف استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌های موجود
– رفع موانع فعالیت مخازن شرکت هرمز انرژی در سایت موسوم به S.T.C در منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس
– حل مسائل و مشکلات موجود بر سر راه بازسازی و راه اندازی سایت S.T.C شرکت شاهد
– پیگیری، اقدام و مساعدت‌های لازم در خصوص پروژه ساخت پالایشگاه میعانات نفتی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار بشکه توسط شرکت شاهد
– ارائه مساعدت‌های لازم بابت اجرای پروژه ۲۰۰ هکتاری گلخانه توسط شرکت شاهد
۲۰- هماهنگی و مذاکره با شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با هدف از سرگیری فعالیت خدماتی شرکت خدمات فرودگاهی شاهد
۲۲- انعقاد تفاهم نامه همکاری با بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر به منظور هم افزایی
صحبت پایانی
در سه ماهه اخیر با توجه به شرایط ویژه شرکت در بازار سرمایه ما با تمام توان برای حفظ ارزش بازار سهام شرکت به سهامدار عمده شرکت (موسسه اندوخته شاهد) کمک کردیم و امیدواریم که با فعالیت‌های اقتصادی پشتوانه ارزشمند و پایداری برای قیمت سهام شرکت ایجاد نماییم. سهامداران شرکت مطمئن باشند که در راه حمایت از ارزش شرکت تمام توان خویش را معطوف خواهیم کرد و با بالفعل کردن تمامی ظرفیت‌های شرکت، در پایداری سودآوری و خلق ارزش خواهیم کوشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا