برنامه‌ای برای افزایش قیمت لبنیات نداریم!

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: اگر رفع ممنوعیت صادرات شیرخشک بدون عوارض منجر به تحریک قیمت شیرخام نشود، افزایش قیمتی در حوزه لبنیات نداریم.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ سید محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی  با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای افزایش قیمت لبنیات تا پایان سال در دستور کار نیست، اظهار کرد: اگر رفع ممنوعیت صادرات شیرخشک بدون عوارض منجر به تحریک قیمت شیرخام نشود، افزایش قیمتی در لبنیات نداریم چرا که به سبب فصل پر شیری، شیرخام به میزان کافی جذب کارخانه‌ها می‌شود.

او با اشاره به اینکه قیمت لبنیات مشمول و غیرمشمول قیمت گذاری تغییری نداشته است، افزود: با ورود به فصل گرما و کاهش مصرف شیرخام، هزینه‌های تولید اعم از حقوق و دستمزد و تورم افزایش می‌یابد و برآورد می‌شود که از نیمه فروردین به بعد هزینه‌های تولید ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد یابد.

بنی طبا ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت پتروشیمی‌ها، حقوق و دستمزد در سال جدید، اما کارخانه‌ها به خاطر رعایت حال مردم در ماه رمضان قیمت را افزایش نمی‌دهند و بعد از آن هم به علت مسائل دیگر تا مهر و آبان اجازه اصلاح قیمت به کارخانه‌های لبنی را نمی‌دهند که با این وجود تولیدکنندگان با ضرر به کار خود ادامه می‌دهند.

افت ۴۰ درصدی صادرات محصولات لبنی

سخنگوی انجمن صنایع لبنی درباره صادرات محصولات لبنی بیان کرد: بنا بر گزارشی که اخیرا گمرک منتشر کرده است، صادرات محصولات لبنی در ۱۰ ماهه امسال قریب به ۳۳۴ میلیون دلار، به حجم حدودی ۳۷۰ هزار تن بوده است که نسبت به آمار سال گذشته قریب به ۴۰ درصد کاهش داشته است و بعید می‌رسد تا پایان سال به عدد ۷۸۰ میلیون دلار در سال ۹۸ برسد.

او در پایان شیوع کرونا و فقدان تمرکز در سیاست گذاری‌های درست در حوزه صادرات را از دلایل کاهش صادرات محصولات لبنی نسبت به سال قبل اعلام کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا