سود ۲۰۰درصدی میوه در جیب دلالان و واسطه‌ها/ ۷۰ درصد میوه‌های پاییزه در انبارهاست

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور گفت: در حالی سود فروش میوه نهایت باید ۳۰ درصد باشد که واسطه ها و ودلالان از مرحله خرید میوه از باغدار تا زمانی که دست مصرف کننده برسد، تا ۲۰۰ درصد سود می کنند و علت آن هم معاملات مکرر میوه بین واسطه‌هاست.

مجتبی شادلو عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشوراظهار کرد: فرمایشات اخیر رهبرمعظم انقلاب درباره قیمت بالای میوه با وجود تولید فراوان  و عدم بهره مندی باغداران از تولید خود نشان از اطلاعات مناسب ایشان از بطن جامعه و تولید کنندگان است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ وی افزود: تولید کنندگان بخش کشاورزی سرانجام روشنی در کشور ندارند و مشخص نیست بعد از تولید می توانند محصولات خود را در بازار به فروش برسانند یا خیر.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور ادامه داد: بعد از هدفمندی یارانه ها، بخشی از یارنه های بخش کشاورزی حذف و در سال جاری نیز قیمت کود های شیمیایی آزاد شد و دیگر حمایت خاصی از تولیدکننده وجود ندارد در حالی که مسئولان همیشه حرف از حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی می زنند.

وی افزود: قیمت کود در سال جاری 5 برابر  شد و قیمت تراکتور از  70 تا 80 میلیون تومان سال گذشته  به 500  میلیون تومان رسید. قیمت وسایل جمع آوری میوه نیز در سال جاری افزایش قابل توجهی یافته است به طوری که قیمت پوشال و کاغذ 2 تا 4 برابر شده است که همه این موارد بر قیمت تمام شده باغداران تاثیر می گذارد و باعث می شود که تولیدات این بخش زیان ده شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه بخش کشاورزی نیازمند حمایت ویژه است گفت : این بخش امنیت غذایی کشور را تامین می کند و ضامن استقلال و آزادی کشور است و از وابستگی به دیگر کشورها جلوگیری می کند.

تفاوت عمده فروشی تا خرده فرشی میوه 2 تا 3 برابر است

وی با انتقاد از سیستم عرضه میوه در کشور و نبودن نظارت لازم در این بخش گفت: بر اساس قوانین صنفی، خرده فروشان سطح شهر ها باید حداکثر 30 درصد سود خرده فروشی دریافت کنند اما در حال حاضر شاهد تفاوت 2 تا 3 برای قیمت میوه از عمده فروشی میدان مرکزی تا خرده فروشی های سطح شهر هستیم.

شادلو اظهار داشت: خرده فروشی های می گویند کرونا باعث کاهش مصرف میوه شده است و فروش با 30 درصد سود کفاف دخل و خرج آنها را نمی دهد؛ باید میزان سود خرده فروشی را اصلاح کرد نه اینکه باعث قیمت گذاری سرخود میوه در مغازه ها شوند .

وی با بیان اینکه نظارتی بر قیمت فروش میوه در خرده فروشی ها وجود ندارد ادامه داد: در صورتی که میوه فروشان با رعایت حال مردم، قیمت های متعادلی در نظر گیرند با افزایش فروش و ایجاد گردش مالی سود آنها نیز تامین خواهد شد.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینگه گردش چندین باره میوه از تولید کننده تا مصرف کننده خیانت به تولید کننده و مصرف کننده است گفت: میوه های تولیدی بعد از تولید به میادین عمده فروشی میوه و بعد از آن باید مستقیم به خرده فروشی ها بروند و هرگونه خرید و فروش خارج از این چرخه صرفا سودجویی است.

70 درصد میوه های پاییزه در انبار مانده و مردم قدرت خرید ندارند

وی در واکنش به اینکه صادرات میوه باعث افزایش قیمت آن شده است  گفت: حجم زیادی از میوه های باغداران در انبار مانده است؛  تا این موقع سال به طور معمول باید 70 درصد میوه های پاییزه در بازار به فروش می رسید اما در سال جاری به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است تنها 30 درصد از تولیدات در بازار فروش رفته و 70 درصد آن در سردخانه ها است؛ در صورت عدم جذب  این محصولات در بازار یا صادرات آنها برای تولید کنندگان فاجعه ایجاد می شود.

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا