صادرات محصولات داخلی در دوران تحریم محدود شد اما قطع نه

کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت های داخلی بر اثر تحریم، نتوانستند محصولاتشان را با قیمت واقعی در بازار جهانی عرضه کنند.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه  در پاسخ به این پرسش که به فرض بهبود شرایط و برداشته شدن تحریم‌ها اگر صادرات شرکت‌ها افزایش پیدا کند می‌تواند چه اثری بر بازار سرمایه داشته باشد؟ بیان کرد: در این دوره در زمینه صادرات پتروشیمی بر خلاف نفت هیچ مشکلی نداشته‌ایم و نکته‌ای که وجود دارد این است که به واسطه تحریم‌ها شرکت‌های پتروشیمی مجبور شدند با تخفیف محصولاتشان را بفروشند، که اگر تحریم‌ها برداشته شود، می‌توانند این شرکت‌ها با قیمت واقعی این محصولات را صادر کنند.

او در ادامه افزود: این شرکت‌ها در دریافت پول کالا‌هایی که صادر کردند مشکل داشتند، برای همین امر خیلی از اوقات مجبور بودند، هزینه‌های بسیاری در زمینه حمل و نقل بپردازند، که گاه تا ۱۰ یا ۱۵% از پولی که می‌خواستند برگردانند، را برای نقل و انتقال از دست می‌دادند، پس در نتیجه تحریم به این شرکت‌ها به این صورت آسیب رسانده است که نمی‌توانستند به قیمت واقعی بفروشند و همچنین متحمل هزینه‌های حمل و نقل هم می‌شدند.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر تحریم‌ها در حوزه صادرات تصریح کرد: زمانی که تحریم‌ها برداشته شود قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند و با کاهش قیمت دلار از نظر ریالی نرخ فروش این شرکت‌ها کاهش پیدا می‌کند، اما برآیند این نکات مثبت و منفی به سمت مثبت می‌رود.

سوری در پاسخ به این پرسش که برای شرکت‌هایی که تولید داخلی دارند، برداشته شدن تحریم‌ها چه اثری دارد؟ اظهار کرد: در لوازم خانگی یا هر شرکت داخلی دو موضوع را باید مد نظر قرار دهیم، یک قدرت خرید مردم و دوم موضوع تحریم‌هاست، وقتی قدرت خرید مردم در مقابل کالا‌های خارجی کاهش می‌یابد، عرصه برای فروش لوازم داخلی داخلی باز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا