پرداخت عیدی پایان سال، ترفند جدید کلاهبرداران سایبری

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: ارسال لینک ثبت نام در طرح واریز عیدی به هموطنان ترفندی برای سرقت اطلاعات کارت بانکی و برداشت غیر مجاز از حساب‌های مالی است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  سرهنگ  رامین پاشایی  تشریح کرد: مجرمان سایبری با سوءاستفاده از مناسبت‌های مختلف در کشور، با طراحی پلتفرم‌های مجرمانه مرتبط با موضوع کلاهبرداری از هموطنان، تکنیک‌های خاص خود نظیر تطمیع، تشویق و یا تهدید را اجرا و سپس از فریب خوردگان کلاهبرداری می‌کنند.

وی ادامه داد: با رصد فضای مجازی کشور مشخص شد در چند روز گذشته لینک‌هایی با سرشماره‌های مختلف و یا تبلیغاتی در پیام رسان‌های غیر بومی مبنی بر واریز عیدی دولت به نیازمندان و کسب و کار‌های آسیب دیده از ویروس کرونا برای هموطنان ارسال شده که طی این پیامک‌ها از افراد خواسته شده به صفحه مربوطه مراجعه و با تکمیل اطلاعات درج شده، مشخصات کارت بانکی خود را ارسال کنند که در نهایت در این روش کلاهبرداران با هدایت کاربران به درگاه‌های جعلی موسوم به فیشینگ به منظور پرداخت هزینه ثبت نام نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی آنان اقدام می‌کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با بیان اینکه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف در کشور دسترسی مجرمان به حساب‌های بانکی هموطنان را در حد چشمگیری کاهش داده است، افزود: برخی از هموطنان از روی غفلت و عدم آگاهی باز هم فریب سودجویان و مجرمان را می‌خورند.

سرهنگ پاشایی در ادامه گفت: اطلاعات تمامی دهک‌های جمعیتی و درآمدی کشور در اختیار نهاد‌های اجرایی و دولتی بوده و ثبت نام برای دریافت هرگونه خدمات ارائه شده از سوی رسانه ملی و خبرگزاری‌های معتبر اطلاع رسانی خواهد شد.

این مسئول انتظامی به هموطنان هشدار داد: به هیچ عنوان فریب افراد سودجو و پیامک‌های دروغین را نخورند و اطلاعات لازم را صرفا از مبادی رسمی و اخبار منتشره از رسانه ملی و خبرگزاری‌های معتبر دریافت کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا به عموم مردم توصیه کرد اخبار مربوط به هر گونه ارائه خدمات دولتی را صرفا از سوی مبادی رسمی پیگیری و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir اعلام کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا