چرا مرغ گران شد؟

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم‌گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل گرانی و کمبود مرغ، پیش‌بینی نادرست تهیه نهاده‌های دامی برای بازار شب عید است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  قاسم نوده‌فراهانی در برنامه تیتر امشب شنبه‌شب شبکه خبر با اشاره به وضع روزانه بازار میدان گوشت میدان بهمن و منطقه تهرانپارس ابراز کرد: نیاز روزانه مرغ تهران 1000 تن است، اما حدود 200 تن در روز توزیع می‌شود و از طرف دیگر مشاهده شده است مرغ زنده، کیلویی 24 هزار تومان به فروش می‌رسد.

نوده‌فراهانی با بیان اینکه نباید به مردم دروغ گفت، تأکید کرد: مردم در طول 8 سال دفاع مقدس با همه کمبود‌ها ساخته‌اند لذا بهتر است به‌جای دروغ گفتن بگوییم کمبود مرغ وجود دارد.

وی افزود: در شأن مردم و انقلاب اسلامی نیست که مردم برای تهیه مرغ و روغن در صف بایستند لذا نباید برای تحویل کالای مورد نیاز مردم، کالای تحمیلی به مشتری داده شود.

رئیس اتاق اصناف با توجه به تجربه برپایی نمایشگاه‌های شب عید در سال‌های گذشته گفت: قرار شد که واحد‌های صنفی با گرفتن مجوز اتحادیه خود، بازار فوق‌العاده شب عید را با تخفیف ویژه برپا کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه حرف اصلی در بازار را عرضه و تقاضا می‌زند گفت: وقتی مردم احساس کمبود کالا می‌کنند اقدام به ذخیره‌سازی و انبار مواد غذایی در منزل می‌کنند لذا باید نگرانی مردم از احتمال کمبود کالا را برطرف کرد و باید بازار را طوری مدیریت کنیم که مردم احساس کمبود در هیچ زمینه و مرحله‌ای نکنند.

رئیس اتاق اصناف به رؤسای اتحادیه میوه و تره‌بار هشدار داد: میادین میوه و تره‌بار، میوه را بدون فاکتور به مغازه‌داران سطح شهر ارائه نکنند.

محمدعلی کمالی سروستانی سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مشکل بازار مرغ امسال را وابسته به تصمیم‌گیری‌های دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل گرانی و کمبود مرغ، پیش‌بینی نادرست تهیه نهاده‌های دامی برای بازار شب عید است.

وی افزود: صرف اعلام جوجه‌ریزی، مرغداران نیاز به تأمین مواد غذایی و نهاده جوجه دارند و داشتن حواله بدون پشتوانه به جایی نمی‌رسد و نباید مرغدار مجبور شود نهاده دامی را از بازار آزاد تهیه کند لذا همین بی‌نظمی انگیزه مرغدار را برای جوجه‌ریزی مجدد کاهش می‌دهد.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت‌هایی که ستاد تنظیم بازار برای مرغ تعیین می‌کند مصلحتی و غیرواقعی است.

کمالی سروستانی اضافه کرد: حواله نهاده باید برای 45 روز باشد نه 40 روز. کمبود نهاده به‌مدت 5 تا 10 روز موجب می‌شود مرغ به رشد نهایی نرسد و مرغ سایز (حدود 1.5 کیلوگرم) راهی بازار شود.

سرپرست اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی به ممنوع بودنِ 5ماهه صادرات مرغ اشاره کرد و گفت: بازار را با زور نمی‌توان کنترل کرد. در صنعت بازار مرغ حدود 23 هزار مرغداری فعال هستند 10 درصد مرغدار‌ها اقدام به انتقال مرغ به کشتارگاه‌ها می‌کنند، مابقی مرغ زنده را در مرغداری می‌فروشند. مرغدار موظف است بابت حواله نهاده‌ای که تحویل می‌گیرد؛ مرغ تحویل دهد.

وی تصریح کرد: قیمت مرغ و اجناس که بالا رفت فقط با افزایش 10 تا 15 درصدی مازاد بازار پایین می‌آید.

کمالی سروستانی درباره التهاب بازار شب عید گفت: کاهش واردات کنجاله و دانه‌های روغنی که یکی از عناصر اصلی نهاده‌های مرغ است روند درست و یکنواختی نبوده است و التهاب در واردات نهاده‌ها به التهاب در بازار فروش منجر می‌شود. 6 ماه اول امسال متولی واردات و توزیع نهاده‌ها مشخص نبود. هنوز بین سامانه بازار، انبار‌ها و گمرک تقسیم کار نشده است و منسجم نیست.

“عباس تابش” رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تنظیم بازار را یک کار فرابخشی اعلام کرد و گفت: اگر بخش‌های مختلف نقش خود را درست انجام ندهند دیرتر به وعده‌ها و قول خود تحقق می‌بخشیم.

رئیس سازمان حمایت درباره “تناقض مصوبه میوه” در ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز کارگروه تنظیم بازار، مصوبه قبلی ستاد تنظیم بازار تأیید شد.

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا