بازار گوشت قرمز چطور مدیریت شد؟!

گوشت قرمز از جمله اقلام اساسی است که این روزها دولت در تامین و توزیع آن موفق تر از سایر اقلام بوده است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ طبق روال همه ساله در ماه های پایانی سال، قیمت اقلام اساسی سبد خانوار نظیر گوشت قرمز، مرغ، میوه، برنج و دیگر کالاها به اوج خود می رسد که هر یک از مسئولان دلایل خاصی برای این گرانی ها مطرح می کنند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت گوشت گوساله و گوسفند در هفته های اخیر افزایش افسار گسیخته ای در بازار داشته است که با اظهارات مسئولان این حوزه مبنی بر انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مصرف نسبت به سال قبل در تضاد است چرا که به رغم ازدیاد عرضه در برابر تقاضا جای این سوال است که به چه علت گوشت با نرخ های بالایی بدست مصرف کننده می رسد؟

بسیاری از مسئولان بر این باورند که علی رغم شرایط مساعد تولید در داخل، اما  مقصر اصلی گرانی های اخیر در حوزه کالاهای اساسی دولت است چرا که برنامه ریزی درستی برای تولید و توزیع محصولات کشاورزی و دامی ندارد که در نهایت مشکلات ساختار توزیع کار را به جایی رسانده که کالا و اقلام ضروری خانوار چند برابر قیمت واقعی بدست مصرف کننده برسد. اخیرا رهبر معظم انقلاب، گرانی و مشکلات معیشتی مردم را غصه بزرگ توصیف کردند که با این وجود مسئولان باید تدابیری برای اصلاح ساختار نظام توزیع به کار گیرند تا مشکلات گرانی مرتفع شود.

رصدها از سطح شهر نشان می دهد که هر کیلو گوشت گوسفندی با نرخ ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود که با توجه به نرخ دام زنده اختلاف معناداری با قیمت واقعی دارد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار گوشت در ایام‌پایانی سال، تاثیر گوشت های یارانه ای بر تنظیم بازار و دلایل گرانی با خبر شویم:

اصلاح ساختار نظام توزیع امری مهم در کنترل بازار گوشت

افشین دادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک از التهاب قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: بنابر سنت شب عید و ازدیاد تقاضا برای خرید گوشت، قیمت ها روبه افزایش است، هر چند اتفاق خاصی در عرضه رخ نداده است.

وی افزود: گرچه با ورود شرکت پشتیبانی امور دام به موضوع عرضه گوشت و مرغ تنظیم بازار، تا حدودی قیمت گوشت نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، اما در مجموع قیمت بالاست که باید تمهیدات اساسی برای این موضوع اندیشیده شود.

دادرس ادامه داد: بنابر فرمایش و تاکید مقام‌معظم رهبری به اصلاح قیمت ها، مسئولان پای کار آمدند که با این وجود جای این سوال است که مسئولان قبل از سخنان رهبری کجا بودند.

مدیر عامل اتحادیه دام سبک قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۵۵ تا ۵۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون هر کیلو لاشه در کشتارگاه با قیمت ۱۱۵ تا ۱۳۰ هزار تومان عرضه می شود که با احتساب ۱۰ درصد سود باید بدست مصرف کننده برسد.

دادرس در واکنش به عرضه گوشت با نرخ های غیر منطقی در بازار بیان کرد: با ورود تعزیرات در سطح شهر و برخورد با متخلفان، قیمت به ثبات می رسد، در غیر این صورت قیمت ها به شکل افسار گسیخته ای بالا می رود.

به گفته وی، تعدد وجود واسطه و دلال و قیمت اجاره بها موجب شده که گوشت با نرخ‌های بالاتری در سطح شهر عرضه شود.

این‌مقام مسئول بخشی از گرانی های بازار گوشت را مربوط به مشکلات توزیع دانست و گفت: مسئولان دولتی برای اصلاح نظام توزیع باید تمهیدات اساسی بکار گیرند، البته این امر به معنای بزرگ‌کردن دولت و تاسیس وزارتخانه جدید نیست چرا که مدیریت بازار از طریق معاونت بازرگانی وزارتخانه امکان پذیر است.

دادرس با اشاره به اینکه مشکلی در تولید گوشت نداریم، بیان کرد: افزایش افسار گسیخته قیمت گوشت مربوط به نظام توزیع است و به طور کلی بزرگترین معضل در بخش کشاورزی به سیستم توزیع مربوط می شود چرا که دامدار تمام تلاش خود را می کند تا کمبودی در عرضه نداشته باشیم.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با تاکید بر اصلاح نظام توزیع محصولات کشاورزی و دامی گفت: اگر زنجیره های تولید و عرضه به هم نزدیک شوند به طوریکه شرایط عرضه مستقیم گوشت برای دامدار فراهم شود، محصولات دامی و کشاورزی با قیمت مناسب بدست مصرف کننده می رسد.

نرخ گوشت در بازار منطقی نیست/ جمعیت دام سبک کشور به ۷۰ میلیون راس رسید

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام در واکنش به عرضه گوشت با نرخ بالا در بازار اظهار کرد: علی رغم کاهش نسبی قیمت نسبت به هفته گذشته، اما نرخ گوشت در بازار همچنان بالاست.

وی افزود: با وجود انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش مصرف، قیمت گوشت جهش چشمگیری داشته است، درحالیکه این نرخ ها به هیچ عنوان منطقی نیست‌.

پوریان قیمت کنونی هر کیلو دام سنگین را ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان و دام سبک را ۴۶ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت خرید دام از دامدار، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه با نرخ های بالاتری بدست مصرف کننده می رسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه امسال جمعیت دام سبک کشور به ۷۰ میلیون راس رسیده است، گفت: ۲۰ درصد جمعیت دام سبک مربوط به دامداری‌های صنعتی و ۸۰ درصد سنتی است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام ادامه داد: با توجه به عدم دسترسی بخش زیادی از دامدارن سنتی به سامانه بازارگاه، آن‌ها از نهاده‌های دولتی بهره چندانی نمی‌برند.

به گفته وی، با توجه به وضعیت اقتصادی دامداران سنتی و هزینه بالای نگهداری در دامداری ها، مسئولان باید توجه بیشتری به این بخش داشته باشند.

التهاب بازار با توزیع گوشت یارانه ای فروکش کرد/کمبودی در تامین گوشت قرمز نداریم

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اظهار کرد: بنابر رصد بازار، قیمت گوشت گوسفندی به سبب افزایش عرضه دام از سوی دامداران ۳ تا ۵ هزار تومان کاهش یافته است.

وی افزود: گرچه دامداران با امتناع در عرضه بدنبال افزایش قیمت بودند، اما با کاهش التهابات بازار اقدام به عرضه کردند که همین موضوع منجر به افت قیمت گوشت در بازار شد.

ملکی قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه را ۱۳۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه تدابیر مسئولان ستاد تنظیم بازار برای بحث گوشت و مرغ و توزیع گوشت‌های یارانه‌ای پیش بینی می‌شود که روند کاهش قیمت در بازار ادامه دار شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: بنابر اذعان مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران، میزان عرضه گوشت در ایام‌پایانی سال دو برابر می‌شود، همچنین حواله مرغ برای صنف حذف می‌شود که با این وجود نه تنها دیگر از صف‌های طولانی خبری نیست، بلکه بازار به تعادل می‌رسد.

وی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در تامین گوشت قرمز نداریم، تصریح کرد: با توجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری از مردم تقاضا می‌کنیم که در خرید‌ها شتابزده عمل نکنند چرا که گوشت به میزان کافی موجود است.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا