خانه‌دار شدن سه هزار و ۵۰۰ خانوار لرستانی‌ در طرح اقدام ملی مسکن

خرم‌آباد – زمستان سال ۹۷ طرح اقدام مسکن ملی مطرح شد، این طرح شامل ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ سهم استان لرستان در اجرای طرح اقدام ملی مسکن ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد بود، اما با پیگیری‌های صورت گرفته این میزان به ۱۳ هزار واحد افزایش یافته است.

از مجموع هشت هزار و ۹ نفر متقاضی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت لرستان، سه هزار و ۴۶۳ نفر یعنی ۴۳ درصد آنان وجه اولیه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز کردند که مقدمات خانه‌دار شدن این افراد در حال انجام است.

طرح ملی مسکن با هدف خانه دار شدن دهک های چهار تا هفت جامعه اجرایی می شود، چهار شرط این طرح شامل افراد متاهل سرپرست خانوار فاقد مسکن؛ پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، نداشتن مسکن از سال ۸۴ و  فرم (ج) سبز ( عدم دریافت زمین یا وام یا تسهیلات یارانه ای  مربوط به مسکن از دولت) می شود.

مقرر شده اقدام ملی مسکن طی ۲۴ ماه پس از آغاز عملیات اجرایی تکمیل شود که این مهم مشروط به انجام تعهد دوطرف یعنی سازنده و مردم  است که باید بجز مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دولتی مابقی قیمت ساخت را به موقع واریز کنند تا منابع ریالی طرح  تامین شود.

چهار شرط عمده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام شده است که شامل تاهل و سرپرست خانواده بودن، از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی بودن که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا به مدت پنج سال است.

طرح ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی در سال ۱۳۹۷ توسط رییس‌ جمهوری رونمایی شد و روز اول آبان ۹۹ کارهای نرم‌افزاری و انتخاب زمین‌هایی در نقاط مرغوب انجام شد و ثبت ‌نام متقاضیان صورت گرفته و وارد فاز اجرایی شد و اکنون با افتتاح سه فاز این طرح تاکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی آماده شده در استان‌های پیشتاز به متقاضیان واگذار خواهد شد.

دولت برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن چند هدف مهم دارد که یکی از مهمترین آنها این است که با توجه به کاهش عرضه مسکن در سال‌های اخیر توسط بخش خصوصی، با این اقدام جریان مستمر و پایداری برای تولید و عرضه مسکن فراهم می شود. در این راستا دولت با انبوه‌سازی، هزینه‌های ساخت را کنترل می کند تا دسترسی اقشار نیازمند به مسکن تا حدودی آسان تر شود.

دولت با اجرای طرح اقدام مسکن ملی کمک به ایجاد اشتغال در کشور را از اهداف اجرای طرح می داند و در نهایت هدایت نقدینگی‌های سرگردان و سرمایه‌های خرد به یک بخش مولد اقتصادی به عنوان چهارمین هدف دولت در راستای اجرای این طرح است.

طرح اقدام ملی مسکن، گام بزرگ دولت تدبیر و امید برای تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی جامعه است که در لرستان نیز تاکنون اقدامات خوبی برای خانه دار شدن خانواده های کم درآمد استان انجام شده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز پیشتر اعلام کرده بود که دولت حدود ٦٠ تا  ١٠٠ هزار واحد مسکن ملی را برای تحویل به متقاضیان تا پایان دولت دوازدهم آماده خواهد کرد.٥٠٤ هزار واحد مسکونی با شرایط سه گانه در سراسر کشور فعال است که  پروژه هایی است که مردم به صورت فردی و گروهی زمین دریافت کردند و ٣٠ هزار واحد هم به صورت فروش اقساطی با قرارداد زمین ٩٩ ساله در حال ساخت است .

واریز وجه توسط ۴۳ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در لرستان

محمد پیامنی معاون مسکن و بازآفرینی شهری راه و شهرسازی لرستان گفت:۴۳ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی در استان تاکنون وجه اولیه خود را برای تهیه مسکن واریز کردند.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی ایجاد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور بود که سهم لرستان از این تعداد ۱۰هزار و ۷۷۶ واحد تعیین شده است. از مجموع ۳۷ هزار و ۴۵۰ نفر متقاضی طرح اقدام ملی مسکن که در چهار مرحله ثبت‌نام کردند پس از پالایش آنان  هشت هزار و ۹ نفر در کل استان حائز شرایط بودند.

معاون باز آفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی لرستان افزود: از مجموع هشت هزار و ۹ نفر متقاضی، سه هزار و ۴۶۳ نفر یعنی ۴۳ درصد آنان  وجه اولیه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز کردند، متقاضیان براساس پیشرفت فیزیکی واحدها در مراحل بعدی وجوه تکمیلی را پرداخت خواهند کرد.

وی افزود: در خرم‌آباد تعداد ثبت‌نام شدگان ۱۵ هزار نفر بودند که از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ نفر تایید شدند و تاکنون ۲ هزار و ۴۶۰ نفر واریز اولیه وجه را انجام دادند که در سه پروژه فاز دوم مسکن مهر و کوی آبشار قرعه کشی می‌شوند و ۵۰۰ واحد ذخیره شده نیز به صورت رزرو در نظر گرفته شده؛ چنانچه افرادی انصراف دهند در اختیار ذخیره شدگان و براساس اولویت‌بندی قرار خواهد گرفت.

پیامنی اظهار داشت: در بروجرد نیز هشت هزار و ۲۰۰ نفر متقاضی ثبت‌نام کردند که از این تعداد یک هزار نفر حائز شرایط بودند و ۴۴۰ نفر تاکنون  وجه اولیه ۴۰ میلیون تومانی را واریز کردند. در بروجرد ظرفیت کافی و زمین به میزان لازم  برای متقاضیان در قالب پروژه ۲۴۰ واحدی وجود دارد  و مابقی نیز در قالب اراضی ۳۷ هکتاری تعیین شدند که به اتحادیه تعاونی مسکن بروجرد تحویل داده شده است و با طراحی و آماده سازی واگذاری از طریق تعاونی‌ها انجام خواهد شد.

تعیین تکلیف ۲ هزار واحد اقدام ملی مسکن در لرستان

وحید کرم الهی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: ۲ هزار واحد اقدام ملی مسکن متقاضیان شهرهای خرم‌آباد و بروجرد تعیین تکلیف شد. در مجموع ۲۶هزار نفر برای طرح اقدام ملی مسکن در استان ثبت‌نام کرده بودند که با انجام پالایش‌های لازم در مجموع ۶ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

وی ادامه داد: از این ۶ هزار متقاضی حائز شرایط سه هزار و ۱۰۰ نفر واریز وجه داشتند، این افراد حداقل ۴۰ میلیون تومان به ازای هر واحد واریز کردند، برای شهرستان خرم‌آباد یک هزار و ۹۷۵ واحد تعیین تکلیف  و ۵۰۰ واحد  هم به صورت ذخیره و برای شهرستان بروجرد نیز ۴۴۰ واحد قرعه کشی شد و در سایر شهرستان‌ها با تامین زمین وضعیت واحد تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اظهار داشت: برای شهرهای خرم‌آباد، بروجرد و دورود که بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند متولی تامین مسکن، راه و شهرسازی لرستان و در سایر شهرهای استان که زیر ۱۰۰ هزار نفرجمعیت هستند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مسئول تامین واحدهاست.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن در ۱۸ شهر زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت لرستان

در استان لرستان برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر هم اقدامات خوبی صورت گرفته است که طبق آمارها در ۶ شهر کوچک اولویت بندی ها و مراحل اجرایی آن آغاز شده است. اگرچه وزیر راه و شهرسازی پیشتر اعلام کرده بود که این طرح تا سال ۱۴۰۰ به اتمام می رسد امیدواریم مسئولان استانی برای تسهیل مراحل آن و واگذاری سریع تر آن به متقاضیان برنامه ریزی لازم داشته باشند.

مسعود رضایی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: چهار هزار و ۹۶۰ نفر در شهرهای کوچک و زیر ۱۰۰ هزار نفر استان برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند و پرونده آنها بررسی شده است. از این تعداد ۴۰۱ نفر افتتاح حساب و ۲۴۳ نفر حدود ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تکمیل وجه کرده اند.

رضایی در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر لرستان ادامه داد: بنیاد مسکن به عنوان کارگزار و به نمایندگی از وزارت مسکن و شهرسازی در راستای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر اقدام می کند که امیدواریم این طرح در ۱۸ شهر استان طی ۱۸ ماه به نتیجه برسد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان با بیان اینکه ۶ شهر زیر ۱۰۰ هزار نفر استان مشکل جدی دارند تصریح کرد: در این راستا اقداماتی برای اجرای طرح ملی اقدام ملی مسکن در این شهرها انجام شده و پیگیری های تکمیلی در دست انجام است. تاکنون ۲ هزار و ۳۱۸ نفر در نورآباد برای این طرح ثبت نام کرده اند و بیشترین متقاضی نیز مربوط به این شهر است، پلدختر شهر دوم برای اجرای این طرح و زمین آن از ادامه سایت چهار هکتاری مربوط به مناطق سیلزده تامین شده است.

رضایی با بیان اینکه تامین زمین مسکن ملی الشتر در مراحل پایانی قرار دارد ادامه داد: امیدوارم با توجه به اقدامات خوب استان، مشکلات اجرای این طرح در شهرهای کوهدشت و دوره چگنی هم حل شود.

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا