پیشی گرفتن قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانی

این روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.

 

نبض تجارت ، چند وقتی است که قیمت دلار به شدت روند کاهشی پیدا کرده است و با کاهش قیمت ارز در بازار، مشاهده می‌شود که قیمت درب کارخانه خودرو‌ها تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر است و باید کم کم به فکر کاهش قیمت کارخانه افتاد. در محاسبات قیمت دلار  ۲۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در این محاسبات مشخص شد که قیمت جهانی دنا پلاس توربو اتوماتیک ۱۴,۰۰۰ دلار معادل ۳۰۸ میلیون تومان است که قیمت کارخانه آن  ۳۷۱ میلیون تومان و قیمت بازار ۴۱۰ میلیون تومان است.

دیگر خودرو شاهین است که قیمت جهانی آن  ۱۱,۰۰۰ دلار معادل ۲۴۲ میلیون تومان است که قیمت کارخانه آن ۲۶۷ میلیون تومان است. قیمت جهانی رانا پلاس ۸,۰۰۰ دلار معادل ۱۷۶ میلیون تومان است که قیمت کارخانه آن  ۱۸۰ میلیون تومان و قیمت بازار ۲۱۰ میلیون تومان است.

دیگر خودرو کوئیک R است که قیمت جهانی آن ۶,۰۰۰ دلار معادل ۱۳۲ میلیون تومان و قیمت کارخانه آن ۱۴۰ میلیون تومان و قیمت بازار ۱۴۴ میلیون تومان است، جالب است که این خودرو درب کارخانه تنها چهار میلیون تومان با حاشیه بازار اختلاف قیمت دارد.

قیمت جهانی سورن پلاس  ۸,۵۰۰ دلار معادل ۱۸۷ میلیون تومان، قیمت کارخانه آن  ۱۸۹ میلیون تومان و قیمت بازار آن ۲۳۰ میلیون تومان است. قیمت جهانی پژو ۲۰۷ پانوراما دنده دستی جدیدترین محصول ایران خودرو  ۹,۰۰۰ دلار معادل ۱۹۸ میلیون تومان است که اکنون قیمت کارخانه ای آن  ۲۰۰ میلیون تومان و قیمت بازار آن  ۳۰۴ میلیون تومان است.

به نظر می‌رسد شکاف قیمتی در بازار برای برخی خودرو‌ها زیاد است و باید کاهش قیمت زیادی رخ دهد. قیمت درب کارخانه نیز برای خودرو‌های جدید زیاد و حتی بیشتر از قیمت جهانی است.

باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا