قانون محدودیت صادرات محصولات معدنی نیازمند اصلاح است

مسئول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ملایر گفت: با توجه به توان بالای استخراج ذخایر معدنی در این استان و شهرستان، قانون محدودیت صادرات محصولات معدنی نیازمند اصلاح است که این امر با مشارکت و حمایت نمایندگان مجلس محقق می شود.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  «حمید بهرامی» روز چهارشنبه در نشست تخصصی اتاق بازرگانی در حوزه معادن شهرستان ملایر و تویسرکان اظهار داشت: این در حالیست که صادرات مواد معدنی تنها در انحصار دارندگان پروانه بهره برداری و معدن داران است و بسیاری از آنها حتی دارای کارت بازرگانی برای صادرات نیستند.

وی تاکید کرد: در حالی که در مقابل این افراد، تجار خوشنام بین المللی در استان وجود دارد که می توانند با استفاده از ظرفیت خود و برقراری ارتباط تجاری گسترده، علاوه بر صادرات قانونی، کمک شایانی به صادرات ذخایر معدنی این استان و معدن کاران کنند.

مسئول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ملایر ادامه داد: در نتیجه برقراری این روابط تجاری و توسعه صادرات محصولات معدنی، موجب کسب اهداف اقتصادی دولت در راستای ارزآوری ناشی از صادرات غیرنفتی و مقابله با تحریم ها خواهد شد.

بهرامی با اشاره به وجود معادن غنی با ظرفیت بالای استخراج ذخایر معدنی در این استان به ویژه ملایر، ضمن تاکید بر تشکیل انجمن و ضرورت حرکت تشکل محور در این حوزه، خواستار پرهیز از فعالیت انفرادی هر کدام از معدن کاران برای رفع موانع تولید در حوزه کاری آنها شد.

وی خواستار ارتباط مستمر معدن کاران با اتاق بازرگانی شهرستان شد و گفت: با وجود ظرفیت بالای ذخایر معدنی ملایر به ویژه سیلیس، هنوز توان صادرات ندارند و خام فروشی از عمده ترین موانع پیش روی این حوزه است.

مسئول اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ملایر استفاده از ظرفیت و توان بالای نمایندگان مجلس را اهرمی موثر در رفع موانع و مشکلات پیش روی معدن کاران به ویژه در حوزه قانون گذاری دانست و بیان کرد: در این رابطه نمایندگان ۲ شهرستان در مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را تا رفع کامل مطالبات معدن کاران اعلام کرده اند.

بهرامی همچنین با اشاره به عملکرد مطلوب کمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی همدان افزود: با ظرفیت تخصصی مطلوب این کمیسیون، ضمن بهره مندی از دانش هیات علمی رشته مهندسی معدن در دانشگاه ملی ملایر، می توانیم در این زمینه گام های مثبتی را شاهد باشیم.

در این نشست مشکلاتی همچون وجود معارضان معدنی، تمدید نکردن مجوزهای معدنی و پروانه بهره برداری، پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی، قطع سهمیه سوخت معادن و منوط کردن آن به پرداخت حقوق دولتی، بالا بودن قیمت ماشین آلات و خام فروشی از سوی جمعی از معدن کاران ملایر و تویسرکان مطرح شد.

در حال حاضر حدود ۱۰۰ معدن در شهرستان ملایر فعال است و از ۶۷ نوع ماده معدنی کشور ۳۰ نوع ذخایر معدنی در معادن همدان استخراج و فرآوری می شود و در مجموع همدان حدود ۲ میلیارد تن از ذخیره ۶۰ میلیارد تنی اکتشاف شده کشور را داراست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا