عوامل کم شدن صادرات مبلمان ؟

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران گفت که در سال گذشته کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط به بانک مرکزی منجر به کاهش چشمگیر صادرات مبلمان شد.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛ به گفته حسن احمدیان  هنوز آمار دقیق صادرات در سال گذشته اعلام نشده، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات اتحادیه، صادرات مبلمان در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون دلار بوده، اما در سال گذشته به حدود ۳۰ میلیون دلار رسیده است.

وی یکی از دلایل کاهش صادرات را شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: کشورهای هدف صادرات مبلمان ایران، کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آذربایجان و قطر هستند. در نتیجه شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها منجر به کاهش صادرات شد. دلیل دیگر کاهش صادرات در سال گذشته کمبود موجودی اولیه بود و طبیعتاً در چنین شرایطی اولویت مصرف محصولات در داخل است.

افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت مواد اولیه

احمدیان از افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت انواع مواد اولیه تولید مبلمان مثل فوم، پارچه، ام دی اف، یراق آلات، آهن آلات و غیره خبر داد و گفت: تولید کننده‌ای که برنامه صادراتی دارد و به خارج از کشور تعهد می‌دهد، باید با برنامه‌ریزی دقیق مواد اولیه خود را تامین کند که امکان این فرآیند وجود نداشت و تاثیر منفی بر صادرات گذاشت.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان دلیل سوم کاهش صادرات را نیز مشکلات مربوط به تحریم‌ها و اف ای تی اف عنوان و تصریح کرد: همچنین رفتارهای بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات، جرایمی که به دنبال داشت و سخت بودن فرایند منجر به کاهش صادرات در بخش‌های مختلف در سال گذشته شد.

احمدیان با بیان اینکه برآیند کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط بانک مرکزی منجر به کاهش صادرات شد، تصریح کرد: این در حالی است که سال گذشته با توجه به نرخ دلار بهترین زمان برای صادرات بود، اما طبق معمول که در ایران فرصت‌سوزی می‌شود. این فرصت نیز از دست رفت.

عدم تخصیص ارز و دلالان عامل گرانی مواد اولیه

احمدیان همچنین در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه گفت: مواد اولیه مبلمان در بخش‌های سلولزی، منسوجات، یراق آلات و فلزات وجود دارد که بخشی از آنها وارداتی و بخش در داخل تامین می‌شود. برای مثال ۸۰ درصد یراق آلات از طریق واردات تامین می‌شود که با نرخ ارز و مسائل سفارش ارتباط دارد. در سال گذشته به دلیل اختصاص کم ارز، موجودی محصولات کم و در نتیجه گران بود. در مورد مواد اولیه تولید داخل مانند پتروشیمی نیز به دلیل افزایش نرخ ارز، ترجیح صنایع صادرات بود، بنابراین قیمت را بالا بردند و کالاهای مرتبط نیز گران شد.

همچنین به گفته وی کالاهایی مانند پارچه که بخشی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود که با افزایش نرخ ارز و هزینه جابجایی پول در پی تحریم‌ها گران شد. تامین کنندگان داخلی که مشابه کالاهای خارجی را تولید می‌کردند نیز فقط تورم واقعی را بر محصولات خود اعمال نکردند، بلکه با توجه به افزایش قیمت کالاهای خارجی قیمت خود را گران کردند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان در ادامه از حضور دلالان در بازار مواد اولیه مبلمان خبر داد و گفت: دلالانی هم در این بازار وجود دارند که از خلاء قیمتی کالاهای تولید داخل و خارج استفاده می‌کنند و با سرمایه‌گذاری مالی مجموعه محصولات را به صورت عمده می‌خرند و برای سودآوری با در نظر گرفتن قیمت خارجی آن را در بازار توزیع می‌کنند.

بنابراین به گفته وی برآیند عدم نظارت مناسب بر تولید و توزیع مواد اولیه و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه باعث کمبود و نوسان قیمت مواد اولیه در بازار شد.

احمدیان همچنین با اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای نهایی درباره میزان واردات مبلمان گفت: رقم واردات در سال قبل نهایتا یک میلیون دلار و در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بوده که در مقابل صادرات و ترنور مالی جهانی حدود ۸ میلیارد دلاری صنعت مبلمان و چوب رقم ناچیزی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا