“گرانی نان”درراه است ؟

خرید تضمینی گندم دولت به قیمت ۴ هزار تومان به طور قطع کشور را برای تأمین گندم وابسته‌تر به خارج کرده و زمینه گرانی و کمبود نان را رقم خواهد زد.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛  از سال 93 دولت سالانه چیزی حدود 3 میلیون تن گندم وارد کشور کرده است که در این بین برخی نورچشمی‌ها و هم حزبی‌های دولت هم به نان و نوایی رسیده‌اند.

نمونه‌اش را می‌توان در تأسیس شرکتی که یکی از سیاسیون اصلاح طلب به همراه پسرش برای واردات کالاهای اساسی در سال 92 به ثبت رساند، جست‌وجو کرد. شرکتی که توانست در این چند سال حدود 4 میلیون تن گندم وارد کشور کند.

از این دست رانت‌هایی که برخی‌ها برای واردات گندم استفاده کردند، بسیار بوده و کافی است نوری به این تاریکخانه تابانده شود تا مشخص شود پشت پرده واردات گندم، نارضایتی کشاورزان از قیمت خرید تضمینی، مخالفت دولت با افزایش قیمت گندم و غیره چه چیزها و یا چه کسانی قرار دارد.

برای امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 4 هزار تومان تعیین کرده و این در حالی است که کارشناسان نسبت به افزایش واردات گندم به 8 میلیون تن هشدار می‌دهند. ضمن اینکه دولت گندم را از خارج به قیمت حدود 6500 تومان وارد کرده است. در حالیکه می‌تواند برای تشویق کشاورزان به کشت گندم و حمایت از تولید داخل دست کم گندم کشاورزان را هم به قیمت گندم وارداتی خریداری کند.

در چندسال اخیر به ویژه از سال گذشته قیمت کالاهای مختلف و نهاده‌های تولید چندین برابر شده و آنطور که کارشناسان می‌گویند تولید گندم در هر یک هکتار با احتساب هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت به حدود 10 میلیون تومان رسیده است.

از سوی دیگر در قانون خرید تضمینی نیز به صراحت اعلام شده که دولت نرخ خرید محصولات اساسی را باید متناسب با نرخ تورم تعیین کند.

اما قیمت تعیین شده از سوی دولت نه فقط هزینه‌های گندمکاران را پوشش نمی‌دهد بلکه زمینه واردات و وابستگی بیشتر کشور به خارج، سر در آوردن گندم از دامداری‌ها و همچنین کمبود و گرانی نان را فراهم خواهد کرد. این را هم باید در نظر داشت که امسال با توجه به کاهش بارندگی که در استان‌های مختلف از جمله خوزستان، فارس، گلستان و غیره رخ داده، پیش بینی می‌شود میزان تولید محصول کمتر از سال گذشته باشد.

رحمت‌اله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در این باره اظهار داشت: به نظر می‌رسد قیمت هشت هزار تومان برای خرید گندم مناسب است و می‌تواند برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: قبل از عید با رئیس مجلس و وزیر جهاد کشاورزی صحبت‌هایی در این زمینه داشتیم و همچنین این موضوع را در کمیسیون نیز مطرح کرده و یک شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک طراحی کردیم. تصمیم بر این شد که قیمت گندم در دست دولت نباشد و با تشکیل شورایی که متشکل از دو نفر از کشاورزان، دو نفر از نظام مهندسی و همچنین نماینده‌هایی از کمیسیون کشاورزی و نماینده ملی حضور داشته باشند تا بتوانند قیمت مناسبی برای خرید گندم را انتخاب کنند.

عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تا الان دو جلسه در خصوص قیمت گذاری گندم برگزار شده است و امیدواریم در جلسه هفته آینده بتوانیم با بررسی قیمت خرید گندم در کشورهای همسایه به قیمت مناسبی در خصوص گندم برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشورهای همسایه از جمله عراق، گندم از کشاورزان به قیمت 10 هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود، ادامه داد: با توجه به هزینه‌های کاشت، داشت، برداشت و همچنین قیمت صعودی ادوات کشاورزی در دو ساله اخیر، قیمت چهار هزار تومانی برای کشاورز به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد.

نوروزی افزود: همچنین با توجه به میزان کم بارندگی ها در کشور و بخصوص در استان گلستان و خوزستان، امسال شاهد کاهش برداشت خواهیم بود و این امر باعث می‌شود که مجبور شویم حدود شش الی هشت تن گندم را با قیمت بالاتری از خارج وارد کنیم. همچنین کشاورزان نیز تمایلی ندارند تا گندم خود را با قیمت چهار هزار تومان به دولت تحویل دهند و این موضوع را نیز ما به دولت اعلام کردیم.

وی با اشاره به اینکه دولت بدون هماهنگی شورای قیمت گذاری قیمت گندم را تعیین کرده است، گفت: دولت سعی کند تا از افزایش قیمت گندم در شورای قیمت گذاری دفاع کند. در حال حاضر در بحث قیمت گذاری محصولاتی همچون سویا، کلزا و گندم دولت موافق افزایش قیمت نیست، امیدوارم در ارتباط با این موضوع یک بررسی مجدد را داشته باشد.

علی قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران هم با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌ها اظهار داشت: دولت سم و ادوات را گران کرده و  قیمت 4 هزار تومانی برای گندم منطقی نیست و به ضرر کشاورز است.

وی افزود: در بازار گندم را 5 هزار و 500 تومان و برای خوراک دام تا 6 هزار و 500 تومان هم خریداری می‌کنند و با این روند کشاوزان گندم تولیدی خود را به دولت نمی‌فروشند و  همه گندم خوراک دام می‌شود.

ایمانی بیان داشت: دولت هم اعلام کرده در 6 ماه اول سال فقط ارز 4 هزار و 200 تومانی می‌دهد و در قانون برای شش ماه دوم چیزی اعلام نشده است لذا الان همه تولید کننده‌های وابسته به گندم مشغول خرید و ذخیره هستند.

وی اقدام دولت برای تعیین نرخ 4 هزار تومانی برای گندم را اقدامی عجیب دانست و هشدار داد که قمیت‌گذاری کنونی، کشور را به سمت واردات گندم خواهد برد.

وی توضیح داد در صورتی که دولت نرخ خرید تضمینی گندم را 8 هزار تومان اعلام کند کشاورز فقط 20 درصد سود خواهد کرد و هرچه از این عدد پایین‌تر بیاید سود کشاورز کمتر می‌شود.

با توجه به هشدارهایی که کارشناسان و همچنین مجلس درباره پیامدهای گندم 4 هزار تومانی به دولت داده‌اند اما مشخص نیست دولتی‌ها چه تصمیمی در این باره خواهند گرفت. اقدام قابل تأمل دولت، بیت‌المال را به جیب عده‌ای سرازیر کرده و امنیت غذایی کشور را به مخاطره می‌اندازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا