اجاره خانه 100 متری برای اراکی‌ها چقدر آب می‌خورد؟

افزایش ناگهانی قیمت خانه در اراک چند سالی است که دیگر شوک محسوب نمی شود، در واقع این افزایش های ناگهانی عجیب و غریب بی مورد و بی منطق آنقدر ظرف چند سال اخیر در اراک مشاهده شده که اراکی ها به نوعی در برابر آن قدرت عکس العمل خود را از دست داده اند و آنرا طبیعی می دانند!

به گزارش «نبض‌تجارت»؛این افزایش های عجیب و باورنکردنی تا جایی پیش رفته که مشتریان بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت هم ریزش کرده اند چه برسد به کسانی که با هزار مکافات تلاش می کردند چند متر خانه را از آن خود کنند و از نگرانی سقف بالای سر برهند ولی به نظر می رسد این آرزو حداقل در اراک دیگر از آن آرزوهای محال است.

قیمت خانه در تمامی شهرهای بزرگ و پرجمعیت و کلانشهرها، در نقاط مختلف،‌ متفاوت است، در اراک قیمت رهن هر متر ساختمان بالای ۱۵ سال ساخت بین یک میلیون تا دو میلیون، ساختمان های متوسط دو تا سه میلیون و ساختمان های لاکچری بالای سه میلیون تومان است که البته این قیمت ها نسبت به مناطق متغیر است و قیمت ها تقریبی است.

برخی از خانه‌ها به دلیل قولنامه‌ای بودن، ارزان‌تر و برخی به دلیل وجود امکانات زیاد، گران‌تر از این مبلغ است.

به نظر می رسد برخی محله های اراک که در حومه میدان شهدا قرار دارند قیمتی بالاتر از سایر مناطق دارند که البته بازهم از آنجایی که قیمت ملک در اراک منطقه ای شده نمی توان به طور دقیق این محاسبات را انجام داد.

با توجه به اینکه در فصل اجاره و جابجایی مستاجران قرار داریم بر آن شدیم تا با یک تحقیق میدانی قیمت اجاره یک خانه ۱۰۰ متری در نقاط مختلف شهر اراک را جویا شویم.

این قیمت ها خیلی عجیب هستند ولی شرایط وقتی عجیب تر می شود که بدانید قیمت مسکن در اراک ظرف فقط چند سال به اینجا رسیده و در واقع همین چهار یا پنج سال پیش یا حتی سه سال پیش شما می توانستید با ۱۰۰ میلیون تومان یک خانه ۱۰۰ متری با قیافه و عمر مناسب را در یک منطقه متوسط اراک بخرید ولی حالا برای خرید همین خانه در این شهر باید ۵ تا ۶ برابر این مبلغ یا حتی بیشتر را بپردازید!

یکی از فاکتورهایی که در انتخاب خانه اجاره ای موثر است، میزان بودجه ای است که برای رهن و اجاره در نظر گرفته می شود. البته در بسیاری اوقات مبلغی که برای رهن و اجاره در نظر گرفته می شود قابل تبدیل است و می تواند به اجاره یا رهن، اضافه یا کم شود. تبدیل این دو به هم، می تواند تاثیر مستقیمی در معامله خانه مورد نظر داشته باشد. البته در مجموع به طور کلی فرمول مشخصی برای تعیین مبلغ رهن و اجاره وجود ندارد.

به گفته احمد فراهانی نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک اراک، آنچه در اراک عرف است برای تبدیل رهن به اجاره مطابق سود بانکی برای هر یک میلیون تومان ۲۰ هزارتومان لحاظ می شود به این معنی که مبلغ مورد نظر برای اجاره یک خانه با رهن ۱۰۰ میلیون تومان حدود دو میلیون تومان محاسبه می‌شود و این میزان برای تبدیل اجاره به رهن به ازای هر یک میلیون تومان ۳۰ هزارتومان محاسبه می‌شود که البته در هر صورت به نظر می رسد در بازار فعلی اصلا مقیاس ثابتی برای این قیمت ها و محاسبه آنها وجود ندارد.

در این میان نمی توان نقش مشاوران املاک و بساز بفروش هایی که خودشان مشاوره املاک انجام می دهند و نبض بازار را به دست گرفته اند را در افزایش قیمت مسکن در اراک نادیده گرفت. شرایط افزایش قیمت مسکن در اراک بویژه در برخی مناطق پایین شهر یا حاشیه ای آنقدر عجیب است که می توان آنرا به عنوان لطیفه برای دیگران تعریف کردید و حسابی خندید هرچند این شرایط اشک بسیاری از مردم را درآورده است.

با توجه به قیمت هایی که در گزارش میدانی بدست آمد، درمی‌یابیم که قیمت مسکن در اراک اصلا پایه و اساس مشخصی نداشته و بنابر میل باطنی موجران محاسبه می‌شود و در این شرایطی که قیمت ها نجومی افزایش یافته قطعا هستند افرادی که توانایی تهیه منزل حتی در مناطق حاشیه ای اراک را هم ندارند.

برخی مشاورین املاک از کسادی بازار و دست به تخفیف شدن موجران خبر دادند اما توصیف آنها از بازار اجاره کاملا برخلاف بازار خرید و فروش مسکن است و اوضاع بسیار پرتنش و آشفته ای در این بخش مشاهده می‌شود.

در حال حاضر مستاجرانی که صاحبخانه به آنها مهلت تمدید سه ماهه برای افزایش اجاره یا تخلیه منزل داده منتظر برگزاری انتخابات ریاست جهوری و اتفاقات مثبت در برجام هستند تا شاید بتوانند با قیمتی مناسب تر منزلی مناسب اجاره کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا