درخواست معاون فنی و امور گمرکی از رییس ستاد تنظیم بازار: به دلیل شرایط موجود محصول برنج، مصوبه ممنوعیت فصلی واردات برنج بار دیگر بررسی شود

معاون فنی و امور گمرکی در نامه‌ای از رییس ستاد تنظیم بازار درخواست کرد تا در تاریخ ممنوعیت فصلی برنج برای جلوگیری از کمبود یا افزایش قیمت در ماه‌های آینده بازنگری شود.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛«مهرداد جمالی ارونقی» طی نامه‌ای از عباس قبادی خواست تا به دلیل شرایط موجود در زمینه محصول برنج، مصوبه ممنوعیت فصلی واردات برنج بار دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.
معاون فنی و امور گمرکی اعلام کرده است: از اول تا ۱۵ تیرماه سال جاری، ۸۶ هزار و ۳۶۷ تن برنج وارداتی به ارزش ۷۸ میلیون و ۱۴۰ هزار دلار از گمرکات کشور ترخیص شد که در مقایسه با واردات برنج در مدت مشابه سال قبل با وزنی معادل ۲۷۷ هزار و ۶۹۱ تن به ارزش ۲۴۹ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار، واردات این کالا از نظر وزنی و ارزشی ۶۹ درصد کاهش داشته است.
به گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از ایرنا، مطابق آمار ارائه شده در حال حاضر میزان برنج وارداتی موجود در بنادر و گمرکات کشور معادل ۳۷ هزار و ۱۴۷ تن است و صرفا یک فروند شناور حاوی ۱۵ هزار و ۱۱۰ تن برنج وارداتی در حال تخلیه این کالا در بندر چابهار بوده و از ۲۶ فروند کشتی منتظر در لنگرگاه هیچکدام حاوی برنج نیست.
اطلاعات دریافتی نشان می دهد قریب به هشت تا ۱۰ فروند کشتی در حال بارگیری برنج از کشورهای مختلف هستند که تصمیم اتخاذ شده مبنی بر بلامانع بودن ترخیص برنج هایی که تا قبل از ۳۱ تیرماه اعلامیه ورود یا قبض انبار دریافت کرده اند، موجب شده تا صاحبان کالا به دلیل تاریخ رسیدن کشتی های بارگیری شده بعد از تاریخ ممنوعیت فصلی، نداشتن امکان ترخیص و امکان رسوب این کالا در گمرکات کشور از ارسال محموله های خریداری شده، امتناع کرده اند.
در این نامه تصریح شده است: به طور کلی با توجه به خشکسالی سال جاری به نظر می‌رسد تصمیم ابلاغی برای جلوگیری از هرگونه تبعات کمبود برنج یا افزایش قیمت در ماه های آینده نیاز به بررسی مجدد و بازنگری فوری دارد.
هر سال برای حمایت از محصول داخل، از ابتدای مرداد تا پایان آبان ماه، ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال و در این مدت، ترخیص این محصول از گمرک ممنوع می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا