افزایش بی‌حساب قیمت نان در تبریز/ فرماندار: نقشی در تغییرات قیمت نان نداریم!

گروه استان‌ها – در موضوع افزایش قیمت نان، فرمانداری در صورت وصول شکایت از طرف مردم و یا مشاهده تخلف برای دستگاه های ذی ربط در این رابطه تذکر داده و یا پیگرد قانونی و قضائی انجام دهد.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛از تبریز ، طی چند هفته اخیر گرانی قیمت نان آن هم بدون اعلام رسمی از مراجع ذی‌صلاح باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در بین مردم شده است، این نارضایتی تنها از طرف مردم نبود و نانوایان نیز مدت ها بود که به قیمت آرد، خمیر مایه و… معترض بودند و می گفتند که سود چندانی از پخت نان عایدشان نمی‌شود و با وجود تورم‌های شدید، دو سال است که نرخ نان ثابت مانده است.

 ماه پیش قیمت نان در شهر تهران افزایش یافته بود و تصمیم نهایی در رابطه با میزان افزایش قیمت در سایر شهرها نیز گرفته شد، خبرهایی از تصمیم برای افزایش 10 درصدی به بیرون درز پیدا کرده بود که نانوایان تبریز منتظر ابلاغ رسمی نمانده و نان با نرخ جدید را تا 50 درصد افزایش به دست مشتری دادند، برخی از آنها با این استدلال که با افزایش 10 درصدی باید دنبال پول خرد باشیم قیمت را 500 تا 1000 تومان افزایش دادند.

فرمانداری تنها وظیفه نظارت دارد

در این بین انتقادات فراوانی از سوی رسانه‌ها به بهروز مهدوی فرماندار تبریز بود و وی را به بی توجهی در امورات شهر متهم کردند، اما مهدوی با تاکید بر این که فرمانداری تنها وظیفه نظارت را دارد، اظهارداشت: چندین سال پیش مجلس در مصوبه ای وظیفه تامین آرد را در اختیار اداره کل غله و خدمات بازرگانی، وظیفه بازرسی و نظارت بر توزیع و تامین و قیمت گذاری را در اختیار سازمان صنعت و معدن و وظیفه صدور هر گونه مجوز برای نانوایان را نیز در اختیار اتحادیه مربوطه قرار داده است.

وی با بیان این که تعیین قیمت نان به هیچ وجه از اختیارات فرمانداری نیست، ادامه داد: امر قیمت گذاری یک تصمیم کشوری است و از سوی تهران در اختیار استاندار هر استان قرار گرفته است، که با تفویض ریاست شورای آرد و نان در اختیار معاون اقتصادی استاندار یعنی دکتر جهانگیری است.

مهدوی تصریح کرد: ما می توانیم در صورت وصول شکایت از طرف مردم و یا مشاهده تخلف برای دستگاه های ذی ربط در این رابطه تذکر داده و یا پیگرد قانونی و قضائی انجام دهیم. البته بنده پیشنهاداتی در این رابطه مبنی بر این که چون نان لواش قوت غالب مردم است تمهیداتی برای اختصاص آرد یارانه ای اندیشیده شود داشتم که آن هم در حد پیشنهاد بود چون بنده قانوناً وظیفه ای ندارم.

نانوایی‌های فاقد پروانه شناسایی می‌شوند 

ابوالحسن زاده مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی با اشاره به تعدد نانوایی های غیر مجاز در سطح استان، تاکید کرد: در صدد شناسایی و سازمان دهی واحدهای فاقد مجوز هستیم و اتحادیه آرد و نان را مکلف به این کار کرده ایم تا بر این اساس برای آن ها پروانه صادر شده و سهمیه آرد تعلق بگیرد و گران فروشی نکنند.

افزایش قیمت نان فقط با ابلاغ رسمی

محمد عباسوند رئیس اتحادیه نانوایان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که افزایش قیمت باید به صورت رسمی به نانوایان سطح شهر ابلاغ شود تا آن ها طبق همان میزان قیمت را تغییر دهند، گفت: افزایش بی حساب تخلف محسوب شده و بازرسین ما در صورت مشاهده برخورد انجام خواهند داد.

حدود 6200 نانوایی پروانه دار و 600 نانوایی فاقد پروانه در استان فعالیت می کنند که لازم است هر چه سریع تر نسبت به صدور پروانه واحدهای دارای شرایط قابل قبول اقدام شود. ضمن این که آنچه که از تحلیل انتقادات عموم مردم می‌توان نتیجه گرفت، نارضایتی عمومی از افزایش 10 درصدی قیمت نان نیست، بلکه افزایش خود سرانه تا 1000 تومان باعث می شود تا مردم هر چه بیشتر از نظارت ضعیف گله کنند، پاسخگویی و اطلاع رسانی به موقع نیز می تواند از به وجود آمدن چنین فضای ملتهبی پیشگیری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا