قیمت هویج در کرمانشاه سر به فلک کشید/ کم‌آبی و کرونا عوامل افزایش سرسام‌آور قیمت

گروه استان‌ها- قیمت هویج در کرمانشاه به دلیل کمبود عرضه و افزایش شیوع کرونا و تقاضا به طور عجیبی افزایش یافته است.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛افزایش قیمت میوه و صیفی‌جات از مدت‌ها قبل در بازار کرمانشاه مشهود بود اما اکنون افزایش عجیب قیمت هویج تا 20هزار تومان و در برخی شهرها فراتر از این رقم، سایر محصولات را به حاشیه برده و سبب شده این محصول نیز همچون سایر محصولات از سبد خرید خانوارها حذف شود.

دلایل متفاوتی برای افزایش قیمت هویج مطرح می‌شود که به طور عمده مربوط به کاهش بارندگی و سطح زیر کشت و افزایش تقاضا از سوی مصرف‌کننده است به طوری که عرضه جوابگوی تقاضا نیست.

با شدت گرفتن شیوع کرونا در کشور و به تبع در استان کرمانشاه مصرف آب هویج از سوی مردم افزایش یافته و همین موضوع افزایش قیمت را تشدید می‌کند و این در حالی است که امسال میزان هویج عرضه شده در بازار نسبت به سال‌های گذشته کمتر است.

عیسی حاجی‌علیانی رئیس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: غیر از هویج قیمت سایر محصولات تره‌بار و میوه‌ها نسبت به هزینه کشت و حمل و نقل، متوسط و در مواردی پایینتر از متوسط است.

وی با اشاره به اینکه دلیل اصلی افزایش قیمت هویج را کم‌آبی دانست و عنوان کرد: کشت هویج به ویژه شست و شوی آن به آب زیادی نیاز دارد به همین دلیل امسال کشت هویج کاهش یافته و از طرف دیگر افزایش تقاضا در زمان شیوع کرونا نیز روی آن تأثیر گذاشته است.

حاجی‌علیانی با اشاره به افزایش هزینه حمل و نقل گفت: گاهی نصف بار جابه‌جا شده باید صرف هزینه حمل آن شود و این موضوع برای کشاورز و کاسب هم صرفه اقتصادی ندارد.

وی ایجاد بازار روزها را بهترین راهکار برای کاهش قیمت و صرفه اقتصادی برای مصرف‌کننده دانست و افزود: فروش این بازارروزها روزانه است و فروشندگان با سود کمتری میوه‌ها را عرضه می‌کنند.

حاجی‌علیانی بیان کرد: دلال زمانی وارد عرصه می‌شود که محصولی بسیار کمیاب باشد اما اکنون بیشتر میوه‌ها فراوان است و از طرف دیگر میوه قابل احتکار و نگهداری نیست و امکانات نگهداری آن وجود ندارد.

رئیس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه گفت: قیمت هر کیلو هویج در میدان بار شهر بین 14 هزار تا 15 هزار تومان و برای مصرف‌کننده با 25 تا 30 درصد سود محاسبه می‌شود و برای زمان کاهش قیمت آن نیز نمی‌توان پیش‌بینی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا