فاصله قیمت مصوب و آزاد تخم مرغ چقدر است؟

 با افزایش نرخ مصوب هرشانه ۳۰ عددی تخم مرغ به مبلغ ۴۲.۵ هزار تومان، فاصله آن با قیمت ۴۸ تا ۵۵ تومان بازار آزاد کاهش یافت.

به گزارش «نبض تجارت»؛با افزایش توزیع تخم مرغ به قیمت مصوب هرشانه ۴۲.۵ هزار تومان در میادین میوه و تره بار و برخی از فروشگاه های زنجیره ای، قیمت این محصول کمی در بازار آزاد نیز کاهش یافته است.

نرخ مصوب هرشانه ۳۰ عددی تخم مرغ در گذشته  حدود۳۳ هزار تومان بود  که اکنون به ۴۲.۵ هزار تومان افزایش یافته و فاصله خود را با بازار آزاد کم کرده است.

مشاهدات میدانی نشان میدهد که قیمت هرشانه ۳۰ عددی تخم مرغ فله تا ۴۸ هزار تومان کاهش یافته هرچند در برخی از فروشگاه همچنان تا ۵۵ هزار تومان عرضه میشود.

تخم مرغ های بسته بندی شده نیز با قیمت های متفاوتی عرضه میشود به طوری که هرشانه ۲۰ عددی ۳۷ تا ۷۰ تومان قیمت گذاری شده است.

فاصله قیمت مصوب و آزاد تخم مرغ چقدر است؟

درباره دلایل افزایش قیمت تخم مرغ باید به کاهش جوجه ریزی مرغداران و افزایش حذف گله های مولد در ماه های گذشته به منظور افزایش قیمت این محصول اشاره کرد؛ همچنین باید اذعان داشت که مرغداران در ماه های انتهای دولت دوازدهم با افزایش افسار گسیخته هزینه های تولید و کمبود نهاده های دامی مواجه بودند.

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که تولید تخم مرغ در کشور دوباره به اندازه قبل برگشته است اما با توجه به کسری عرضه از قبل، تعادل بازار کمی زمان میبرد و همزمان برای واردات این محصول اقدام شده است.

وزارتخانه‌ مطبوع در این ارتباط اظهار داشته که تولید ماهانه تخم مرغ در کشور به حدود ۱۰۰ هزار تن رسیده که این میزان از مصرف کشور کمی بیشتر است.

همچنین اقدامات صورت گرفته برای تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز واحدهای تولید مرغ گوشتی و تخم گذار در دست اقدام است و ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزی برای نهاده ها به طور کامل تامین شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا