تخصیص ماهانه 10 کیلو مرغ، 2 کیلو گوشت گوسفند و 10 کیلو شیر به هر خانوار ایرانی

10 کیلو مرغ، 2 کیلو گوشت گوسفند و 10 کیلو شیر به هر خانوار ایرانی با یک سیاستگذاری ساده می توانست به طور ماهانه تخصیص داده شود.

به گزارش «نبض تجارت»؛دکتر سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش تولید با انتقاد شدید از پرداخت دلار ترجیحی گفت: از سال ۱۳۹۷ تاکنون بخاطر ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط از پول نفت حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان از دست داده ایم که این مقدار به ازای هر ایرانی بیش از ۸ میلیون تومان می شود.

یعنی هر خانوار ایرانی بیش از ماهانه 800 هزار تومان یارانه مستقیم را از دست داده است تا عده ای نهاده دامی وارد کنند، اما مشاهده وضعیت بازار نشان می دهد که قیمت کالاهای مشمول دریافت ارز ترجیحی؛ سریعتر از متوسط تورم در حال افزایش است و سفره های مردم را نصیبی از این پرداخت های سنگین نبوده است.

از بهار سال 1397 تاکنون بیش از 60 میلیارد دلار ارز ترجیحی با نرخ دلار 4200 تومانی پرداخت شده است که نتیجه آن تشکیل صدها پرونده قضائی بوده و امید می رود دولت رئیسی به سرعت به این غارت سیستماتیک پایان دهد.

با یارانه مستقیم ماهانه 800 هزار تومان به هر خانوار ایرانی از سال 1397 تاکنون، می شد زمینه خرید ماهانه:

  • 10 کیلو مرغ با قیمت هر کیلو 35 هزار تومان
  • 2 کیلو گوشت به قیمت هر کیلو 150 هزار تومان
  • 10 کیلو شیر با قیمت هر لیتر 15 هزار تومان

را فراهم کرد، اما در عمل همه این اقلام در حال ناپدید شدن از سفره مردم هستند، زیرا دولت به جای پرداخت پول به طور مستقیم به مصرف کننده ایرانی، آنرا به عده ای انگشت شمار داده است تا به جای مردم تصمیم گیری و هزینه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا