توضیحات میرتاج‌الدینی درباره واردات خودرو

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی واردات مدیریت شده خودرو را راهکاری برای خلق درآمد برای دولت دانست و گفت که این کار باعث افزایش رقابت داخلی و حتی کاهش قیمت خودرو می‌شود.

به گزارش «نبض تجارت»؛حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی اظهار کرد: دولت در زمینه بودجه با دو چالش روبرو است؛ یکی چگونگی تامین کسری بودجه ۱۴۰۰ و دیگری تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ بدون کسری به مجلس. دولت به دنبال این است که لایحه را به نحوی به مجلس ارائه کند که با کسری از پیش معلوم شده روبه رو نشود.

وی با اشاره به پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه درباره لایحه بودجه سال آینده و همچنین تامین کسری بودجه گفت: این پیشنهادات با رویکرد جلوگیری از کسری بودجه است لذا باعث خلق پول و تولید اوراق قرضه عمومی نمی شود که نتیجه ای جز افزایش حجم نقدینگی و در نهایت تحمیل فشار مضاعف به اقشار محروم جامعه ندارد. ما باید به دنبال درآمدهایی باشیم که نقدینگی جدید ایجاد نکند، یکی از این موارد واردات خودرو بدون انتقال ارز است که مجلس هم بخشی از آن را تصویب کرده است.

میرتاج الدینی توضیح داد: از طرف دیگر ایرانیان خارج از کشور و علاقه‌مند به کمک به کشور نزدیک به هزار میلیارد دلار ارز دارند. در صورت موافقت و مجوز دولت و مجلس، می توان تعدادی خودرو در حد مدیریت شده وارد کشور کرد که اثر آن خلق درآمد قابل توجهی برای دولت بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: مثلا اگر  مجوز واردات ۲۰۰ هزار خودرو با رقم مشخصی بدهند، علاوه بر اینکه دولت درآمد قابل توجهی کسب می کند، خودرو داخلی هم با رقابت سالمی روبرو شده و کیفیت افزایش می یابد. همچنین قیمت خودرو کاهش یافته و مردم هم امکان استفاده از خودروهای پیشرفته را پیدا می کنند؛ این شیوه در تمام دنیا پیاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: در اینجا بحث واردات تعداد محدودی خودرو است ولی اگر قرار به دادن مجوز واردات برند خاصی از خودرو باشد باید خط تولید آن به کشور منتقل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا