علت سقوط سنگین قیمت سنگ‌آهن چه بود؟

بهای سنگ‌آهن ۶۲ درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین ظرف هفته منتهی به روز جمعه ۱۲ نوامبر با کاهش ۳ دلاری در هر تن روبه‌رو شد و به کانال ۸۰ دلاری سقوط کرد. تضعیف تقاضا در عین افزایش موجودی سنگ‌آهن وارداتی در انبارهای بنادر چین مهم‌ترین دلیل این سقوط نرخ بود.

به گزارش «نبض تجارت»؛هر تن سنگ‌آهن ۶۲ درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز پایانی هفته گذشته یعنی جمعه دوازدهم نوامبر با نرخ ۸۹ دلار و ۷۵ سنت به فروش رفت، این کمترین نرخ معامله سنگ‌آهن پس از سقوط نرخ این محصول در سال ۲۰۲۰ و درپی محدودیت‌های قرنطینه‌ای چین به منظور کنترل شیوع کرونا بود. این مرتبه نیز کاهش تقاضا برای سنگ‌آهن از سوی چینی‌ها به عقبگرد قیمتی سنگ‌آهن در بازارهای مختلف دنیا انجامید و باعث شد تا سنگ‌آهن ۶۲ درصد تحویل بنادر شمالی چین به کانال ۸۰ دلاری سقوط کند.

موجودی سنگ‌آهن وارداتی در بنادر چین رو به افزایش گذاشته است به گونه‌ای که میزان این ذخایر به بیش از ۱۵۰ میلیون تن در هفته قبل رسید. این رقم بیشترین نرخ موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین پس از سپتامبر سال ۲۰۱۸ بود.

در شرایطی که بهای سنگ‌آهن وارداتی چین در مسیر کاهش مستمر نرخ قدم برمی‌دارد، بهای کنسانتره داخلی چین نیز رو به کاهش گذشاته است. علاوه بر این در روز جمعه از حجم معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان کاسته شد؛ اغلب خریداران با توجه به پیش‌بینی استمرار تضعیف نرخ در خریدهای خود احتیاط به خرج دادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا