جزئیات رشد نرخ کالا‌های اساسی در مهرماه/ شکر؛ رکورددار گرانی‌ با ۷۵ درصد افزایش قیمت

مقایسه قیمت ۸ قلم کالای اساسی در مهر ماه امسال با مهر سال گذشته، نشان می‌دهد که قیمت همه این کالا افزایش یافته و در بین کالاها، شکر با ۷۵ درصد افزایش قیمت، رکورد‌دار گرانی است.

به گزارش «نبض تجارت»؛بررسی قیمت کالا‌های اساسی مانند برنج، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ حاکی از آن است که قیمت اغلب این کالا‌ها در بازه زمانی مهر ۱۳۹۹ تا مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
براساس این گزارش قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک از ۲۳۴۰۴۳ ریال به ۲۷۳۹۰۹ ریال افزایش یافته و براین اساس قیمت این کالا در بازه زمانی یاد شده ۱۷ درصد افزایش داشته است.
قیمت برنج تایلندی نیز ۲۹.۸ درصد افزایش داشته و از هر کیلوگرم ۱۲۶۸۱۲ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۱۶۴۶۰۷ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
قیمت برنج طارم اعلام نیز در مهر ۱۴۰۰ نسبت به مهر ۱۳۹۹ در مجموع ۶۱.۳ درصد افزایش قیمت داشته است و قیمت هر کیلوگرم آن از ۲۹۳۴۱۲ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۴۷۳۳۱۵ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
برنج هاشمی درجه یک نیز با ۶۱.۸ درصد افزایش قیمت از هر کیلوگرم ۲۸۶۹۷۳ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۴۶۴۲۵۲ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
بیشترین افزایش قیمت در بین کالا‌های اساسی در بازه زمانی یاد شده با ۷۵.۸ درصد مربوط به شکر است به طوری که این کالای مصرفی از هر کیلوگرم ۸۳۱۴۲ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۱۴۶۱۵۷ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
گوشت گوساله و گوشت گوسفندی نیز هر کدام به ترتیب ۶۰.۴ و ۳۳.۵ درصد در بازه زمانی مذکور افزایش قیمت داشته‌اند.
براین اساس قیمت گوشت گوساله از هر کیلوگر۸۲۴۶۰۴ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۱۳۲۲۴۳۰ ریال در مهر ۱۴۰۰ رسیده است و قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی مخلوط نیز از ۹۹۴۴۳۷ ریال در مهر ۱۳۹۸ به ۱۳۲۷۳۹۵ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
گوشت مرغ تازه نیز با ۴۲.۳ درصد افزایش قیمت از هر کیلوگرم ۱۹۶۵۹۲ ریال در مهر ۱۳۹۹ به ۲۷۹۸۱۲ ریال در مهر ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا