هر کیلو زعفران ۴۵ میلیون تومان؟

تولید زعفران نصف شد. گویا خشکسالی و کم آبی در خراسان باعث کاهش محسوس تولید زعفران شده است. آیا با کاهش تولید، زعفران گران می‌شود؟

به گزارش «نبض تجارت»؛به نقل از تجارت نیوز: خطر بی‌آبی و بحران آب بخش کشاورزی ایران را تحت تاثیر قرار داده است. گویا خشکسالی تولید طلای سرخ را به شکل محسوسی کاهش داده و باعث گرانی زعفران شده است.

یک صادرکننده زعفران و عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت تولید زعفران گفت: هر چند فصل برداشت زعفران ۱۰ روز آینده به اتمام می‌رسد اما پیش‌بینی‌ها از نصف شدن تولید زعفران حکایت دارد.

محمد مهدی طباطبائی توضیح داد: امسال تولید زعفران به دلیل خشکسالی و کم آبی نصف شده است. البته زعفران‌های سال گذشته همچنان در انبارها موجود است.

او بیان کرد: برآوردها نشان می‌دهد تولید زعفران در سال گذشته بیشتر از صادرات بوده است. عمده تقاضا برای زعفران از سوی کشورهای خارجی شکل گرفته و مصرف زعفران در کشورهای خارجی بالاست.

حداقل قیمت زعفران ۲۵ میلیون تومان

همچنین رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران با تائید کاهش تولید زعفران گفت: هنوز فصل برداشت تمام نشده است. به دلیل کاهش تولید قیمت زعفران نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. اکنون حداقل قیمت زعفران کیلویی ۲۵ میلیون تومان است و حداکثر آن با قیمت ۴۵ میلیون تومان فروخته می‌شود.

غلامرضا میری به تجارت‌نیوز توضیح داد: با توجه به اینکه زعفران یک کالای لوکس محسوب می‌شود در بازار ایران تقاضا برای خرید زعفران کاهش محسوسی داشته است.

او بیان کرد: مردم توان خرید زعفران را ندارند و کاهش قدرت خرید باعث کاهش مصرف زعفران در ایران شده است.

براساس این گزارش برخی از تجار همچنان معتقدند قیمت زعفران در ایران با قیمت جهانی فاصله دارد. آنها معتقدند قیمت زعفران در چند سال گذشته تغییری نکرده است.
پیش‌تر غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران گفته بود: در این سال‌ها کشاورزان به دلیل هزینه‌های جانبی و کم بودن قیمت آن دیگر رغبتی برای کشت نداشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا