وام 30 تا 480 میلیونی برای فرزند سوم واقعی است؟

براساس طرح جوانی جمعیت خانواده‌های دارای فرزند سوم مشمول وام‌‌های متعددی می‌شوند؛ از وام ۳۰ میلیون تومانی تا وام ۴۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن. اما شرایط دریافت این وام چیست و وام فرزند سوم چه زمان پرداخت می‌شود؟

به گزارش «نبض تجارت»؛به نقل از تجارت نیوز؛ وام فرزند سوم یکی از بخش‌های طرح جوانی جمعیت است. طرحی که در مجلس تایید شده و رئیس جمهور هم آن را برای اجرا به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرده است.

قرار است طرح جوانی جمعیت به زودی اجرا شود و احتمالا وام‌های فرزندآوری از سال آینده پرداخت می‌شود. اما این در حالی است که سال گذشته کمیسیون فرهنگی مجلس، طرحی را تصویب کرد که خانوارهای دارای فرزند سوم وام ۷۰ میلیون تومانی بگیرند. قرار بود این وام ۷۰ میلیونی فرزند سوم از ابتدای سال ۱۴۰۰ پرداخت شود.

زمان پرداخت وام فرزند سوم

زمان پرداخت وام فرزند سوم به تاخیر افتاد و پرداخت این وام در دولت دوازدهم مسکوت ماند. اما خانوارها امیدوار بودند که با روی کار آمدن دولت جدید وام فرزندسوم پرداخت شود. تنها دو ماه دیگر تا پایان سال ۱۴۰۰ مانده اما هنوز وام فرزند سوم پرداخت نشده است. حالا یکی از سوالات مهمی که پرسیده می‌شود این است که وام فرزند سوم چه زمان پرداخت می‌شود؟

امیرحسین بانکی‌پورفرد، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت مجلس اعلام کرده که برای پرداخت این وام جلسه‌ای با رئیس جمهور داشته و رئیسی قول مساعد داده که وام فرزند سوم پرداخت شود.

این نماینده مجلس همچنین از برگزاری جلسه‌ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داده و گفته: در بودجه‌ سال آینده، اعتبار لازم برای اجرای قانون جوانی جمعیت درنظر گرفته می‌شود.

این خبر به آن معناست که وام و سایر تسهیلات فرزندآوری مشروط به تخصیص بودجه در سال ۱۴۰۱ است. بر این اساس می‌توان گفت که تسهیلات فرزندآوری و وام فرزند سوم از سال آینده پرداخت می‌شود.

وام فرزند سوم چقدر است؟

در قانون جوانی جمعیت، تسهیلات متعددی برای فرزند سوم در نظر گرفته شده است. یکی از این تسهیلات وام ۳۰ میلیون تومانی است.

بر این اساس خانوارهایی که فرزند سوم آنها متولد می‌شود می‌توانند ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی دریافت کند. البته این وام فرزندآوری به فرزندان اول و دوم هم تعلق می‌گیرد که مبلغ آن برای فرزند اول ۱۰ میلیون تومان، برای فرزند دوم ۲۰ میلیون تومان، برای فرزند سوم ۳۰ میلیون تومان، برای فرزند چهارم ۴۰ میلیون تومان است.

وام فرزند سوم در قالب قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و انتظار می‌رود سود آن ۴ درصد باشد.

وام ۱۲۰ میلیونی فرزند سوم!

خانوارهایی که صاحب فرزند می‌شوند، می‌توانند علاوه بر وام مسکن معمول، ۱۲۰ میلیون تومان وام مسکن دیگر هم دریافت کنند. به عبارتی بر اساس قوانین بانکی، یک زوج تهرانی می‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند. اما به ازای تولد هر فرزند ۱۲۰ میلیون تومان به وام مسکن خانوارها تعلق می‌گیرد.

این یعنی وام مسکن یک خانواده دارای یک فرزند ۶۰۰ میلیون تومان است و وام مسکن یک خانواده که دو فرزند دارند به ۷۲۰ میلیون تومان می‌رسد. بر این اساس خانواده‌ای که فرزند سوم داشته باشند، می‌تواند ۸۴۰ میلییون تومان تسهیلات خرید مسکن در تهران دریافت کنند.

وام ۱۵۰ میلیونی فرزند سوم!

وام ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیون تومانی یکی دیگر از وام‌هایی است که به خانوارهای دارای سه فرزند پرداخت می‌شود. بر اساس طرح فرزندآوری، خانوارهایی که از سال ۹۹ فرزند سوم به دنیا بیاورند مشمول وام ودیعه ۱۵۰ میلیون تومانی می‌شوند.

آنگونه که گفته شده مدت بازپرداخت وام ۱۵۰ میلیونی فرزند سوم، ۲۰ ساله است و شرط دریافت آن این است که خانواده فاقد مسکن باشد.

همچنین اعلام شده که وام ودیعه مسکن فرزند سوم، هم در دسته وام‌های قرض‌الحسنه قرار می‌گیرد. مبلغ وام فرزند سوم در همه شهرها ۱۵۰ میلیون تومان است، سود آن چهار درصد است و مبلغ اقساط ۹۰۰ هزار تومان است.

اگرچه از نیمه سال جاری مساله پرداخت وام فرزند سوم مطرح شده اما به نظر می‌رسد هنوز زمان پرداخت وام فرزند سوم فرا نرسیده است. به عبارتی دولت برای پرداخت وام فرزند سوم منتظر تصوییب بودجه است.

بر این اساس به نظر می‌رسد زمان پرداخت وام فرزند سوم به سال ۱۴۰۱ موکول می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا