گوجه گران شد| اعتصاب رانندگان قیمت گوجه فرنگی را صعودی کرد!

در حالی که به گفته گلشن آبادی رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران کمبود گوجه فرنگی در بازار نداریم، شنیده ها حاکی است گرانی این محصول به بحث ترابری و اعتصاب رانندگان در اعتراض به نرخ کرایه ها مرتبط است.

در حالی که سالانه بیش از یک میلیارد تن انواع سبزیجات در سراسر جهان تولید می شود گوجه فرنگی بیشترین حجم تولید را در بین دیگر سبزیجات دارد. به طوری که بر اساس آمارهای منتشر شده سالانه حدود ۱۹۰ میلیون تن گوجه فرنگی در سراسر دنیا تولید می گردد.

آمار فائو نشان می دهد: کشور ایران نیز در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوجه تولید کرده است.

در بخش عمده فروشی معیار قیمت گذاری عرضه و تقاضا است| کمبود گوجه در بازار نداریم
با این وجود از روز دوشنبه ۱۵ فروردین ماه جاری میادین تره بار شاهد جهش ناگهانی قیمت گوجه فرنگی بود. به طوری که اسدالله کارگر گلشن آبادی رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران به خبرنگار بازار می گوید: در حال حاضر هر عرضه کننده ای با ارائه فاکتور قانونی که قابل پیگیری باشد می تواند محصول گوجه فرنگی را با لحاظ کردن سود مصوب که همان ۳۵ درصد است در سطح خرده فروشی عرضه کند.

کارگر گلشن آبادی خاطر نشان می کند: ما غالبا در بحث عمده فروشی اعمال نظر و نقشی نداریم و ارائه این محصول از سوی عمده فروشان مبنای خاصی ندارد و به گفته آنها تنها معیارشان عرضه و تقاضا است. به این ترتیب بر اساس فاکتورهای اعتبار دار به ما محصول را با نرخ های مورد نظر خود ارائه می دهند که این فاکتورها برای ما قابل احترام و قابل قبول است.

او با بیان اینکه در ارائه فاکتور متاسفانه تا ۴۰ درصد قصور می شود و فاکتوری ارائه نمی شود می افزاید: با این وجود تمامی فاکتورهایی که ارائه می شود معتبر و قابل پیگیری است و در سطح خرده فروشی نیز از سوی ناظران اتحادیه بر توزیع کالا با سود مصوب نظارت می شود و در صورت قصور حتی تا پلمپ شدن مغازه هم پیش می رویم.

کارگر گلشن آبادی همچنین تاکید می کند: در حال حاضر در بازار در سطح خرده فروشی هیچگونه کمبودی وجود ندارد.

او تصریح می کند: در واقع در حال حاضر که اولین روزهای ماه رمضان است هیچ کمبودی در بازار نداریم و مانند سالهای قبل در این ایام بازار تا حدودی برای مغازه داران راکد می شود و به طور خاص در حوزه سبزیجات رکودی نسبی حاکم می شود اما پس از چند روز به سرعت مجددا بازار پویا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا