هشدار به مسافرین اربعین: مراقب سوءاستفاده از اطلاعاتتان برای قاچاق گوشی باشید

سامانه همتا نسبت به سوءاستفاده، خرید و فروش اطلاعات مسافران در زمینه تطهیر و ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق هشدار داد.

سامانه آموزش و اطلاع‌رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری)، در اعلامیه‌ای اعلام کرد: گزارش‌های میدانی و پایش سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق حاکی از آن است که با نزدیک شدن به موسم اربعین حسینی (ع)، متاسفانه سوءاستفاده تجاری از رویه مسافری مجددا رونق گرفته است و عده‌ای با خرید و فروش اطلاعات مسافران نسبت به تطهیر و ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق اقدام می‌کنند.

ضمن تکرار هشدارها و برخوردهای پیشین، به اطلاع می‌رساند این سامانه به‌صورت پیوسته و بسته به اقتضائات مختلف، رجیستری گوشی‌های ثبت‌شده با این سوء‌استفاده را لغو کرده است؛ همچنین اطلاعات متخلفان را به مراجع امنیتی و قضایی ارسال خواهد کرد.

خرید و فروش و سوءاستفاده از اطلاعات مسافران جهت ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق، طبق بند «چ» ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جرم بوده و طبق ماده ۶ قانون جرائم رایانه‌ای، ورود اطلاعات خلاف واقع در سامانه‌های ملی، یک تا پنج سال حبس در پی خواهد داشت.

همچنین طبق مواد ۲۹ و ۳۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در صورت سازمان‌ یافته بودن و تکرار عمل، علاوه بر جزای نقدی و شلاق تعزیری، مشمول سه ماه الی دو سال حبس خواهد بود.

در پایان این سامانه به مخاطبان خود که قصد خرید گوشی تلفن همراه دارند توصیه کرد قبل از خرید، حتماً از طریق #۷۷۷۷* استعلام اصالت کنند و در صورت مسافری یا غیرقانونی بودن آن، از خرید امتناع کنند؛ زیرا ثبت گوشی از طریق رویه مسافری، صرفاً برای کالای همراه مسافر و استفاده شخصی وی مجاز بوده و هر زمان که تخلفی در مراحل ثبت آن احراز شود، تلفن همراه مذکور مسدود خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا