بیت کوین چیست؟

بیت کوین هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال دارای ظاهر فیزیکی و قابل لمسی نیست به زبان بهتر باید گفت اصلا وجود خارجی ندارد. در واقع به نوعی پول الکترونیکی که قدرت خرید از سایت و فروشگاه‌های اینترنتی دارد می توان بیت کوین اطلاق کرد.

برای کمتر کسی اتفاق افتاده که این روزها در کنار موضوعاتی مثل قیمت طلا و سکه، وضعیت بورس، قیمت خانه، قیمت خودرو  و… خبرهایی از قیمت و وضعیت بیت کوین از رسانه ‌های مختلف نشنیده باشد. جایگاه بیت کوین در بین بازارهای پولی به یکباره ارزشمند شد. حال بهتر است با هم در مورد بیت کوین، هدف ایجاد آن، کاربرد و نحوه تولیدش مروری داشته باشیم.

به گزارش «نبض‌تجارت»؛برای بسیاری از افراد بیت کوین موضوعی ناآشنا بوده و تنها نام آن به گوش آنها خورده است. در این مقاله سعی می کنیم همه نکات مهم را برای افراد مبتدی که با بیت کوین آشنایی کمی دارند ارائه دهیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین را می توان یک ارز دیجیتال به حساب آورد. اگر بخواهیم به زبان ساده ارز دیجیتال را برای شما معنی کنیم یعنی پولی که در فضای اینترنتی تولید و مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

سال ۲۰۰۹ اولین ارز دیجیتال توسط  فردی به نام ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد. از همان سال ها تا امروزه هنوز هویت واقعی این پول اینترنتی برای کسی دقیقا مشخص نشده است.

فرضیه‌ هایی زیادی مبنی بر روی کار آمدن بیت کوین و کنار رفتن بانک‌ ها و موسسات مالی همیشه در بین افراد مطرح می‌ شود که این اتفاقات باعث به وجود آمدن دشمنی ‌های زیادی بر علیه ساتوشی ناکاموتو و تهدید جان او شده است.

بیت کوین هم  مانند بقیه ارزهای دیجیتال دارای ظاهر فیزیکی و قابل لمسی نیست به زبان بهتر باید گفت اصلا وجود خارجی ندارد. در واقع به نوعی پول الکترونیکی که قدرت خرید از سایت و فروشگاه‌های اینترنتی دارد می توان بیت کوین اطلاق کرد. مزیت این نوع ارز دیجیتال را می توان به نامحدود بودن آن در مکان خاص اشاره کرد به نحوی که به آسانی در هر نقطه جهان می توان تراکنشی انجام داد یا دست به خرید بیت کوین یا فروش آن زد.

بیت کوین در یک بستر گسترده و وسیع به نام  بلاک‌ چین تبادل می شود؛ بلاک چین شبیه یک دفتر غیرمتمرکز بوده که در آن هیچ نیروی متمرکز یا واحد قدرتمندی وجود ندارد که فعالیت شبکه‌ای آن را مختل یا کنترل کند. به خاطر داشتن امنیت بالا و استفاده کردن از پروتکل‌ ها و الگوریتم های قوی در رمزنگاری بیت کوین باعث شده که طرفداران بسیار زیادی در تمام دنیا داشته باشد.

قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین با توجه به نوسانات، عده بسیاری را جذب خود می کند. این نوسانات قادرند شخص سرمایه‌ گذاری را یک شبه پولدار یا برعکس در یک چشم به هم زدن دار و ندارش  را به باد دهند.

مزایای بیت کوین

بیت کوین ( bitcoin) و همه ارزهای دیجیتال که ما آن ها را می شناسیم دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که باعث شده تا این واحدهای پولی نسبت به پول‌ های واقعی رایج در هر کشوری، برتری پیدا کنند. از ویژگی‌ های قابل بیان برای بیت کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غیر متمرکز بودن: غیر متمرکز بودن را می توان اینگونه بیان کرد که این ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ دولتی یا سازمانی نیستند و در زمان انجام معاملات با بیت کوین یا هر ارزدیجیتال دیگری لازم نیست یک واسطه یا نفر سوم برای تأیید معامله حضور داشته باشد.

آسان بودن روند معامله: به علت نبود نهاد نظارتی، نداشتن قوانین پیچیده و سخت در زمان انجام معامله، شفاف بودن کامل بازار و اطلاعات ما بین طرفین و همین طور عدم مالکیت هیچ دولت یا نهادی بر روی این بازار انجام دادن معاملات با بیت کوین یا هر واحدهای ارز دیجیتالی دیگری بسیار ساده و راحت تر از بازارهای واقعی است.

امنیت بالا: بزرگترین مزیت بیت کوین نداشتن معادل فیزیکی است و به جرات می توان گفت که از رمزهای دیجیتالی ساخته می شود. افراد با ارائه دادن این رمزها قادرند فعالیت‌های خود را در بازار دیجیتال انجام دهند، این نکته را نباید فراموش کنیم که استخراج این رمزها بسیار سخت و پیچیده  است و دسترسی هر فردی به کدهای آن کاری غیر ممکن می باشد. پس می توان مطمئن بود که امکان وجود تقلب و یا انجام شدن معاملات تکراری در بازار ارز دیجیتال کاری غیر ممکن است.

ناشناس بودن هویت افراد: از ویژگی‌ های خاص بیت کوین ناشناس بودن هویت دو طرف معامله برای همدیگر است که این خصوصیت باعث شده تا پیگیری افراد بعد انجام معاملات تقریباً کاری غیرممکن شود.

حمل و جا به جایی آسان: به خاطر این که بیت کوین نوعی ارز دیجیتالی محسوب می شود . ماهیت آن ها در فیزیکی وجود ندارد پس جا به جایی آن ها بسیار راحت تر از پول‌ های رایج هر کشور در دنیای واقعی است.

عدم دریافت مالیات: بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال تا امروز توسط هیچ کشوری به طور کامل رسمی اعلام نشده و دولت‌ ها دقیقا فعلا نمی‌ دانند که با این ارزها چگونه برخورد کنند؛ به خاطر همین  فعالیت کردن در این بازار هنوز شامل مالیات نیست و می توان گفت بهترین مکان برای انجام معاملات بزرگ است.

برگشت ناپذیری تراکنش‌ها: همانطور که می دانیم هویت افراد در این نوع معاملات با بیت کوین کاملاً ناشناس بوده پس اگر تراکنشی ثبت شود امکان بازگشت یا تغییر در آن غیر ممکن است. به خاطر همین خصوصیت به شما توصیه می کنیم تا در زمان انجام این نوع معاملات کاملا با دقت عمل کرده و بعد از اینکه به درستی و صحت اطلاعات کیف پول طرف مقابل  خود مطمن شدید معامله را انجام دهید. هیچ گاه این نکته مهم را فراموش نکنید که بعد از پایان معامله دیگر امکانی برای تغییر و برگشت تراکنش وجود ندارد.

ماینر بیت کوین چیست؟

ماینینگ بیت کوین یا همان استخراج بیت کوین را می توان یک فعالیت داوطلبانه تلقی کرد که در آن افراد (استخراج‌ کننده ماینر) به صورت کاملا اختیاری با قرار دادن قدرت پردازش دستگاه‌ های خود در اختیار شبکه، باعث تایید تراکنش های آن شده و از این راه کسب در آمد می کنند.

استخراج بیت کوین (ماینینگ بیت کوین) چیست؟

احتمالا بارها در اخبار یا فضای مجازی شنیده اید که عده ای در حال استخراج بیت کوین هستند. استخراج بیت کوین توسط انواع مختلفی از دستگاه‌ ها انجام می ‌شود. حال برای همه ما این سوال پیش می آید که این کار چگونه صورت می گیرد؟

وقتی یک نفر قصد دارد برای شخص دیگری بیت کوین بفرستد، امنیت این تراکنش باید از سمت یک منبع معتبر مورد تایید قرار گرفته و تضمین شود.

حال این منبع که مجوز تایید تراکنش را دارد، همان استخراج کنندگان بیت کوین هستند، این اشخاص با کمک دستگاه‌ های استخراج قادرند ارز دیجیتال را در اختیار شبکه بیت کوین قرار داده و امنیت آن را تامین کنند. به این ترتیب که در مقابل تایید هر یک از تراکنش‌ ها و ایجاد امنیت ، کارمزدی به صورت بیت کوین به این افراد داده می شود.

در مواقعی که سیستم سخت افزاری یک دستگاه قادر به تایید بیشتر درستی یک مبادله باشد در مقابل بیت کوین بیشتری در شبکه تولید و به عنوان پاداش به آن شخص داده می ‌شود.

دستگاه بیت کوین

برای استخراج بیت کوین نیاز به یک سری تجهیزات مانند اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)، جریان برق مداوم، کیف پول بیت کوین، تجهیزات تهویه (فن) و دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌ سیک (ASIC) داریم. تفاوت نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ وابسته به کوچکی و بزرگی یک فارم (مزرعه)  فعالیت آن دارد.

سخن پایانی

بیت کوین در اختیار هیچ دولت یا نهادی نیست و کسی نمی تواند در سازوکار آن دخالت کند. بزرگترین هدف بیت کوین به وجود آمدن فضایی امن برای انتقال و ذخیره پول است. از مزایای این نوع حساب های فردی و معاملات که مانند یک سیستم بانکی هم می باشد، می توان به این نکته اشاره داشت که تنها توسط خود شخص کنترل شده و واسطه ای در آن دخالت ندارد؛ پس در سرمایه گذاری جای نگرانی و تردید نیست. در واقع هدف اصلی بیت کوین حذف واسطه‌ ها در نقل و انتقال پول است. از اهداف دیگر بیت کوین نیز می ‌توان به شفاف بودن تراکنش‌ ها، ارزان بودن انتقال، سهولت در نقل و انتقال پول به هر نقطه از جهان و …. اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا